КК „Самурай“ – за първи път отбор на Добрич, Юндер Бейтула отново е Спортист на годината (ВИДЕО)

14.12.2020 г. 15:11:46 ч.
/
КК „Самурай“ прекрати дългогодишната доминация на хандбалния „Добруджа“ и на волейболния „Добруджа 07“ в класацията за отбор на град Добрич за годината и за първи път от 16 години насам спечели престижната награда. Карате клубът с президент и главен треньор сенсей Димитър Христов събра 58 точки и изпревари с две мъжкия състав на „Добруджа 07“. През тази година „Самурай“ спечели първото място на ката отборно при мъжете на държавното първенство и на Купа „България“, а на шампионата на страната на кумите зае трето място. Мъжкият отбор на „Самурай“ е в състав: Янко Соколов, Георги Михайлов и Пеньо Пенев.

На второ място при отборите на Добрич е мъжкият състав на ВК „Добруджа 07“, който спечели бронзовите медали в Суперлигата, а за Купата на България достигна до полуфиналите.

Битката за третото място в класацията бе между младежите и мъжете на хандбален клуб „Добруджа“, като бе спечелена от по-младите, които отново доказаха през изминалата година, че добричката школа е водеща в този спорт в страната.

За втора поредна година за Спортист на Добрич бе избран Юндер Бейтула – състезател на Спортен клуб по вдигане на тежести „Добруджа“. Той спечели двете държавни първенства в категория до 89 кг. с национали рекорди в изтласкването. Юндер Бейтула направи и решителни крачки към Токио с първо място на олимпийската квалификация в Малта и второ на тази в Иран. В ТОП 10 следват каратистът на „Самурай“ Пеньо Пенев, Никола Михов – СКЛА „Добрич“, шахматистът на „Енергия 21“ Момчил Петков, гюлетласкачът Галин Костадинов от СКЛА „Добрич“, борецът Кристиян Димитров от „Добруджански юнак“, капитанът на хандбален клуб „Добруджа“ Илиян Илиев, боксьорката на клуб „Добрич“ Мартина Мартинова и волейболистите на „Добруджа 07“ Жулиен Георгиев и Николай Тодоров.

При младите спортни таланти отново първи е гюлетласкачът Тодор Петров от СКЛА „Добрич“, който за втора поредна година категорично се наложи в класацията. Едва 15-годишен той спечели титлите в зала и на открито при състезателите под 18 и под 20 години. На Балканиадата за юноши старша възраст той се класира на осмо място. В световната ранглиста при гюлетласкачите до 18 години Тодор Петров е с 11-и най-добър резултат за годината. Втори при младите таланти се нареди Тулчан Мехмед от КК „Самурай“, а трети е Васил Василев от Спортен клуб по борба „Добруджански юнак“.

Вече традиционно ще бъдат отличени и най-добрите спортисти с увреждания. Милена Тодорова от клуб „Фаворит 2013“ спечели първото място, благодарение на победата си на държавното първенство по спортна стрелба за хора с увреждания и класиране за Параолимпиадата Токио 2021. Втори е състезателят по канадска борба на клуб „Хищник“ Захари Стоянов, а трети – Петър Янаков, който също е от „Фаворит 2013“ и се занимава със спортна стрелба.

Общо 28 анкетни карти бяха подадени от кмета Йордан Йорданов, неговите заместници, общинските съветници от спортната комисия, спортни журналисти и представители на клубовете. Награждаването ще се проведе на 23 декември, от 14.30 часа, в голямата зала на Община Добрич.