Начало >Добруджа >Общество

26 юни - Международен ден срещу употребата на наркотици

24.06.2017 г. 09:54:32 ч.
/
26 юни  - Международен ден срещу употребата на наркотици
26 юни е Международен ден за борба със злоупотребата и нелегалния трафик на наркотици. На този ден всички хора по света могат да изразят своята съпричастност и активна позиция в битката с разпространението на наркоманията. Датата е приета на Общото събрание на ООН през 1987 г. и изразява решителността на всички страни-членки да засилят действията и сътрудничеството си за постигане на свят без наркотици.
Редовната употреба на наркотици води до трайни последици за здравето. Сред тях са рискът от увреждане на жизненоважни органи и системи, свръхдоза или инцидент, заразяване и развитие на инфекции и силна физическа зависимост. Още по-тежки могат да бъдат пораженията върху психиката.
Психоактивните вещества въздействат директно върху мозъка и могат да доведат до:
·         Психическа зависимост;
·         Депресия, параноя, агресивно поведение;
·         Затруднения с концентрацията, паметта, способността за преценка и вземане на решения;
·         Отключване на психични заболявания.
Тези въздействия обхващат всички емоционални, мисловни и поведенчески аспекти от нашия живот, които субективно възприемаме като жажда, глад, страх, тревожност, гняв, нежност, любов и т.н. Най-общо казано, чрез промяната на мозъчните функции след приемане на психоактивно вещество човекът очаква онези въздействия, които се усещат като удоволствено преживяване и преживяване на „възнаграждение”. Това е и основната причина поради която толкова много хора продължават употребата на психоактивни вещества. Проблемът с тяхната злоупотреба е изключително сериозен, но не трябва да забравяме и да ползваме срещу него информацията и знанието, превенцията и лечението.
По данни на Националния фокусен център за наркотици и наркомании:
Канабисът (марихуана, хашиш) е най-често употребяваният незаконен наркотик в България. През последните години разпространението на употребата на канабис в България остава относително стабилно. Наблюдава се тенденция на увеличаване на броя и дела на жените, които пушат марихуана, както и сред по-младото население – 27 % (около 18-20 000) от учениците са употребили поне веднъж в живота си канабис, като за 16 години делът на учениците с опит в употребата на канабис се е увеличил с 13 процентни пункта.
Опиоидите и по-точно хероинът, са веществата, с които най-вече се свързва високорисковата употреба на наркотици в страната. Широкото разпространение на употребата на хероин и други опиоиди в България остава сравнително стабилна с лека тенденция за намаление през последните години. Хероинът продължава да бъде най-често употребяваният опиоид, въпреки че се наблюдава тенденция за увеличаване на разпространението на употребата на метадон (не за лечение) и други синтетични опиоиди.
Опиатите са химични вещества, извлечени от растението опиев мак (на латински: papaver somniferum). Чрез отделяне на неузрелия семенник и изсушаване на млякото, което излиза, се получава суров опиум. От суровия опиум може да се извлече морфин, а хероинът се прави чрез химическа обработка на морфина. По-голямата група на опиоидите включва полусинтетични и синтетични вещества, сходни по структура с опиатите – хероин, оксикодон, фентанил, мепиридин (демерол) и др. Опиоидите преминават през същия метаболизъм в човешкото тяло, както и опиатите, но се различават по тяхната скорост на абсорбция и разтворимост в мастните тъкани. Опиатите  и опиоидите имитират действието на обезболяващите химични вещества, които се произвеждат естествено в човешкия мозък – ендорфините.
Амфетамините и други стимуланти са веществата, при които се наблюдава най-сериозно увеличение на употребата, особено сред по-младото население. Амфетамините остават най-често употребяваните стимуланти. Метамфетамините все още не са широко разпространени, но постепенно нараства ролята им на пазара на наркотици. 5-6% са употребяващите използват екстази, амфетамини, метамфетамини, кокаин. В Европа делът на тези, които са употребявали най-малко веднъж в живота си някакъв незаконен наркотик, различен от канабис, е 1-2%.
Законът наказва производството, преработването, придобиването, притежанието и разпространението на наркотични вещества. Дори да имате у себе си минимално количество забранено вещество, рискувате да получите присъда лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба от 2 000 до 10 000 лева (чл. 354а, ал.(3) от НК). В случаите на разпространение присъдите са по-високи.
КАК  ДА  ПОМОГНЕМ?
Ако Вие сте свидетели на свръхдоза или сте употребили наркотици, алкохол и се чувствате зле, обадете се веднага на телефон 112.
Консултация и съвет по всички въпроси, свързани с наркотиците и алкохола, можете да получите на анонимната и безплатна национална телефонна линия на Националния център по наркомании: 0800 133 22 – от понеделник до петък, от 14.00 до 17.00 часа.
Снимка:spisanie8.bg
Източник:Радио ДОБРУДЖА

Коментирайте
Подобни новини
Тошко Тодоров след срещата при президента: Ние не сме най-подготвените хора за тази позиция
Тошко Тодоров след срещата при президента: Ние не сме най-подготвените хора за тази позиция
Д-р Катя Ганова: Необходим е контрол върху изписването на антибиотици и начинът за това е електронната рецепта (Аудио)
Д-р Катя Ганова: Необходим е контрол върху изписването на антибиотици и начинът за това е електронната рецепта (Аудио)
Работилница за дърворезба за деца организираха Европа Директно - Добрич и Младежкия център (ВИДЕО)
Работилница за дърворезба за деца организираха Европа Директно - Добрич и Младежкия център (ВИДЕО)
Времето на 30 март
Времето на 30 март



Яндекс.Метрика