Цацаров обяснил на Борисов, че идеята на ГЕРБ да може да спира сделки е обикновен популизъм

06.04.2015 г. 14:37:51 ч.
/
Цацаров обяснил на Борисов, че идеята на ГЕРБ да може да спира сделки е обикновен популизъм
Главният прокурор Сотир Цацаров се обяви против законовите промени, с които може да получи право да спира частни сделки без съдебен контрол за срок до 48 часа. Това се разбира от съобщение на прокуратурата, след като тази сутрин Цацаров се е срещнал с премиера Бойко Борисов в Министерския съвет, където двамата са обсъдили законодателните инициативи на ГЕРБ от миналата седмица. Цацаров се обявява и против предвиденото правомощие прокурори да може да обжалват съдебни актове, засягащи имуществени права и законни интереси на държавата, общините или на граждани, ползващи се от особена закрила на закона, дори когато не са участвали в производството, в което актът е постановен. В петък от изказване на Цветан Цветанов в парламента се разбра, че поправките са били съгласувани с премиера.
Възможността главният прокурор да може да спира сделки за до 48 часа бе оттеглена от проекта за наказателнопроцесуалния кодекс (НПК), но ГЕРБ дадоха заявка да опитат да я прокарат в Закона за съдебната власт чрез поправки в Гражданскопроцесуалния кодекс (ГПК). Сега главният прокурор е определил това предложение като "обикновен политически популизъм" и "крайно неприемливо".

"То крие опасности за свободния гражданския оборот и за търговците далеч по-големи от тези, които могат да възникнат с коментирания по-горе Закон за изменение и допълнение на ГПК. Логично е министърът на финансите да разполага с такива правомощия при защита на интересите на държавата, и то в изключителни случаи", е изтъкнал Цацаров. Тази сутрин и председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов, който е вносител на предложенията, обяви, че се обмисля възможност извънредните правомощия да се дадат не на главния прокурор, а на финансовия министър. Все пак от съобщението на прокуратурата се разбира, че Цацаров няма против да му се дадат извънредни правомощия, но не в гражданското правораздаване.
"Главният прокурор се нуждае от такива правомощия по Закона за мерките срещу финансирането на тероризма и по Закона за мерките срещу изпирането на пари, но не и в други случаи", се казва в съобщението.
За другите законови поправки, които дават на обвинението право да започва или влиза в граждански производства в интерес на държавата, се посочва, че те на практика възстановяват нейни правомощия отпреди 1998 година.
"Въвеждането отново на такива разпоредби не може да бъде оценено положително. Проблемът не е в това дали прокуратурата има необходимите "капацитет и интегритет" да упражнява такива права. Такива доводи принизяват ефекта от подобен закон до нивото на обикновения политически популизъм. Придаването на нови правомощия в гражданското съдопроизводство създава условия за намеса на държавни органи в частно-правни отношения, което, откровено казано, може да създаде опасни прецеденти в развитието на нормалния граждански оборот", се казва в съобщението.
Цацаров изтъква, че и сега действащият ГПК предвижда принципното положение, че държавата се представлява от министъра на финансите, а по дела, които се отнасят до недвижими имоти, представляващи държавна собственост – от министъра на регионалното развитие и благоустройството. "Конкретният повод (сделките "за едно евро") не може да обоснове сам по себе си предлаганите изменения", се казва в позицията на главния прокурор. Той посочва, че държавното обвинение има право да претендира мерки за обезпечаване на глоба, конфискация и отнемане на вещи в полза на държавата.
"Повече права не са нужни на държавното обвинение, а на министъра на финансите, при осъществяваната от него защита на интересите на държавата, включително и в гражданския процес. Максималното разширяване на правомощията на прокурора би могло да бъде възможността да обжалва всеки съдебен акт, който засяга имуществените права и законни интереси на държавата (и само на нея)", се казва в съобщението.
Снимка:sbj-bg.eu
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
За повишаване на оценката от матурата ще се плаща такса
За повишаване на оценката от матурата ще се плаща такса
"Има такъв народ" върна неизпълнен третия мандат на президента
"Има такъв народ" върна неизпълнен третия мандат на президента
КЕВР обсъжда поскъпване на природния газ с над 2% през април
КЕВР обсъжда поскъпване на природния газ с над 2% през април
Третият мандат отива при "Има такъв народ"
Третият мандат отива при "Има такъв народ"



Яндекс.Метрика