ФУТБОЛ: 3000 добричлии подкрепяха България на старта на Евро 2019 (ВИДЕО)

05.05.2019 г. 19:09:55 ч.
/
Магията на Цар Футбол от днес завладя феновете на спорта в областта. В следващите 2 седмици по терените в Добрич, Каварна и Албена ще бъде излъчен новият шампион на Европа за девойки до 17 години. Участват 8 отбора – домакинът България и седемте най-силни формации на стария континент, преминали през квалификации.

В истински спортен празник за добричлии се превърна първият мач на нашия национален отбор. Около 3000 зрители изпълниха стадион „Дружба“ в Добрич и бурно подкрепяха лъвиците през всичките 90 минути срещу Португалия.

Преди срещата се проведе официалното откриване на Европейското първенство по футбол за девойки до 17 години. В стилната и красива церемония участваха Духов оркестър – Добрич и 150 деца от нашия град - от школата на футболен клуб „Добруджа“, баскетболен клуб „Ънстопабъл“, карате клуб „Самурай“, представителна фолклорна танцова студиа „Добруджа“ и арт център „Палитра“, които демонстрираха своя талант.

Мачът започне с ранен гол на португалките – Мариа Алагоа откри в 6 мин. Отборът на гостите стигна до удвояване на преднината си, след като играещата в САЩ Вивиане Бесет си отбеляза автогол. При този резултат българките погледнаха по-смело към вратата на съперника. Основна заплаха за отбраната на португалките бе добричлийката Димитра Иванова. Футболистката от школата на „Добруджа“ изигра пълни 90 минути на върха на българската атака и бе най-добрата на терена. Тя впечатли с бързина, техника и борбеност.

В добавеното време на първата част с прехвърлящ диагонален удар от 30 метра Здравка Парапунова отбеляза историческия първи гол за България на Европейско първенство за дамска формация на страната ни от всички възрасти.

Голът даде криле на лъвиците и второто полувреме започна с домакински натиск. Националките ни натиснаха съперника близо до наказателното му поле и бяха близо до изравнителен гол. С удар извън границата на наказателното поле обаче Мариа Негрео се разписа за 3:1 в 77 мин. Този резултат се запази в оставащото време, но въпреки загубата, българките бяха изпратени с бурни аплодисменти от цялата публика за показаното от тях старание и желание.

В другия мач от нашата група Испания и Дания завършиха наравно – 0:0 в Каварна. По-рано днес на стадион „Калиакра“ се изигра още един мач – Холандия победи Австрия с 4:1. Дербито между Германия и Англия в Албена завърши с разгромен успех на бундестима – 4:0.
Следващият мач на България е отново на стадион „Дружба“ в Добрич – в сряда, от 11.30 часа, срещу световния и европейски шампион Испания.