Гърция фалира, преговарят кой е виновен

25.06.2015 г. 10:58:22 ч.
/
Гърция фалира, преговарят кой е виновен
Всички новини идващи от Люксембург и Брюксел през седмицата са като един истински турски сериал - предложения, обрати, контра предложения и декларации. На пръв поглед изглежда, че всичко това е като част от голяма игра за „сделката за Гърция". Истината е по-тъжна за жалост. Гърция вече фалира. Фалира заради неспособността на самите гърци да осъзнаят на какво се дължи настоящата им ситуация и да вземат адекватни решения в правилния момент. Изборите през януари тази години просто бяха предпоследния ковчег в гръцката икономика. Последният е оставен на новосформираното правителство на Ципрас, който с типично социалистически подходи дори не може да го забие правилно. 
Но защо фалира Гърция? 
Гърция фалира, защото произвежда по-малко, отколкото харчи. Това е простото обяснение на ситуацията. По-сложното е свързано с факта, че настоящето ултраляво правителство се опитва да обори тезата на своите кредитори („тройката", „институциите" или просто МВФ, ЕЦБ и Еврогрупата), че мерките за икономии на публичните разходи не работят. Същите мерки, които проработиха в Ирландия, Испания, Италия и Португалия (в различна степен).

Гърция продължава да произвежда по-малко, отколкото харчи и днес. Разлика е в това, че гръцкият премиер Ципрас не желае да изпълнява политиката на икономии, защото според него тя съсипва държавата. В известна степен е прав. По начина на управление през последните години, Гърция наистина „режеше" разходи, но правеше това самоцелно, а не като част от икономически реформи. Например имаше намаление на пенсии и заплати в държавната администрация, но това не бе съпътствано с реформи, а с чиста проба фискални мерки, които логично доведоха до обедняване.

От друга страна, гърците никога не са обичали да плащат данъци, но особено след идването на власт на Сириза, този процес се мултиплицира геометрично. Все по-малко гърци и гръцки фирми плащат данъци, чакайки чудо. Истината е проста, а именно, че от идването на власт на Сириза, заради блокираните средства от тройката, гръцката държава харчи по-малко от преди и затяга коланите още повече. Но дори това не е достатъчно, защото отново липсват реформи.

Гръцките пенсии са с най-висок дял от бюджетните разходи в цялата Еврозона. Те бяха намалени през последните години, но самата пенсионна система не бе реформирана. И в момента е абсолютно нормално да се пенсионираш на 50 години в Гърция, заради редицата изключения и преференции, които дава пенсионната система. За жалост българската пенсионна система е доста сходна, но за това по-късно.

Гърция не реформира данъчната си система, за да стимулира бизнеса и хората да плащат данъците си. Напротив, редица изключения и вратички просто позволяват на почти всеки да не плаща данъци. За това и МВФ не вижда смисъл в увеличаването на данъчните ставки, при положение, че тези данъци изобщо не се събират. Има ли разлика дали корпоративният данък ще бъде 20% или 30%, когато никой не го плаща, а държавата не прави нищо, за да си го получи?

Гърция поддържа различни данъчни ставки за ДДС спрямо вида на продуктите (електроенергия, храна), както и местоположението (островите са с преференциален ДДС режим). Косвените данъци като ДДС се събират по-лесно, но те също влияят пряко на потреблението. Ципрас и Сириза дълго време се бунтуваха срещу увеличението им, но дори в тяхното собствено предложение от тази седмица бе заложено увеличение.

Проблемът отново е различен, преференциите за островите остават. Целта на тези преференции е да стимулира най-вече туризма, но ефектът е различен, твърде много сделки фиктивно се случват на някой остров, заради по-ниското ДДС, а реално се осъществяват другаде.

Тук идва ред и на аналогия с България и множеството критики спрямо липсата на преференциални ставки за ДДС (например за храна и лекарства) и плоския данък. Налице ли са изключения в данъчната политика, винаги ще се намерят начини тези изключения да се ползват и не точно по предназначение.

Плоският данък, както и унифицираната ставка за ДДС за всички продукти и услуги, до голяма степен елиминират този проблем. За това и е пълно безумие в България да се въвеждат допълнителни ДДС преференции от настоящите или да се променя плоския данък. Това би отворило врати за всички, които под една или друга форма ще се опитат да плащат по-малко данъци, без да имат основание за това. Дори напротив, за да избегнем масовото криене и неплащане на данъци, търсене на вратички и прочие, България трябва да унифицира данъчната си ставка за всички продукти и услуги, които се облагат с ДДС.
Снимка:images.ibox.bg
Източник:Община БАЛЧИК

Коментирайте
Подобни новини
Русия обяви, че ще върне на семействата им 48 депортирани украински деца
Русия обяви, че ще върне на семействата им 48 депортирани украински деца
Макрон: Икономическият модел на ЕС вече не е жизнеспособен
Макрон: Икономическият модел на ЕС вече не е жизнеспособен
Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха до най-ниските нива от 13 години
Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха до най-ниските нива от 13 години
ЕК изплати помощи на Украйна в размер 1,5 млрд. евро
ЕК изплати помощи на Украйна в размер 1,5 млрд. евро



Яндекс.Метрика