Контролът на язовирите минава в агенцията за технически надзор

01.12.2014 г. 14:16:00 ч.
/ ИА Добруджа
Контролът на язовирите минава в агенцията за технически надзор
Техническият контрол и управлението на язовирите ще бъде възложено на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор, съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на пресконференция в Министерския съвет в понеделник. Същия ден прокуратурата констатира, че има занижен контрол върху сигурността на водоемите в страната, което създава опасност за населението. в понеделник. Проверката бе разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров след бедствието в Мизия.
В момента контролът върху язовирите в страната е разделен между две държавни дружества – "Язовири и каскади" на НЕК и "Напоителни системи", което в структурата на земеделското министерство. Първото отговаря за големите държавни язовири, второто за общинските и частните. И двете компании обаче в последните две години са в тежко финансово състояние, а това лято наводненията в страната взеха множество жертви.
Вменяването на контрола върху водоемите на Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН) ще стане с промени в Закона за водите, подготвяни от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Министерството на околната среда и водите, каза Лиляна Павлова.
ДАМТН вече ще проверя състоянието на язовирите и ще издава предписания за стопанисването им и безопасната експлоатация от операторите на язовирите - ВиК-дружествата, "Язовири и каскади", "Напоителни системи" и общините.
За преодоляване на най-наболелите проблеми с водоемите държавата отпуска 500 хил. лв., с които ще се изведат от експлоатация 78 потенциално опасни язовири на "Напоителни системи".
На проведеното в понеделник извънредно заседание на кабинета за бюджета догодина е бил обсъден и прокурорския доклад по повод наводненията през тази тази година. Именно предвид неговите констатации, че има необходимост от подобряване на механизмите за поддръжка и ремонт на язовирите, за проводимостта на речните корита и от по-добра координация между контролните органи е взето решението за предлагане на мерки за дългосрочно решаване на проблемите.
Още до края на тази година ще се разработят законодателните промени за единен национален контролен орган, който да се грижи за язовирите.
Областните управители ще имат ангажимента да контролират 268 опасни микроязовири с неустановена собственост до откриването на техните притежатели. Ще има спешно заседание с областните управители под ръководството на вицепремиера Румяна Бъчварова, на което ще бъде предоставена информация за предприетите мерки по установяване на собствеността на язовирите и за предотвратяването на рисковете, които те създават, тъй като част от тях нямат техническо оборудване на контролирано изпускане на високите им води.
За деветте язовира, които се управляват от държавните ВиК, както и за оставащите до 54 публична-държавна собственост язовири, които се управляват от "Язовири и каскади", няма риск, каза министър Павлова.
За останалата част от язовирите - около 2000, управлението е разпределено между "Напоителни системи", общините или са частни. Частните основно се използват за рибарници и шлюзовете им са запушени или заварени, което е основната предпоставка за възникване на рискова ситуация, допълни тя.
Прокуратурата вече е образувала четири преписки за извършени престъпления по служба и за повреждане на технически съоръжения, което води до застрашаване на населението, стана ясно от приетия от правителството прокурорски доклад. Обвинението е установило, че контролът е най-слаб в Западна България, Югоизточна България, област Пловдив и Родопите.
Броят на издадените предписания е много голям (95), което говори за тежкия проблем с водоемите в страната. В някои от случаите липсва техническа документация за техническа експлоатация на язовирните стени и съоръженията към тях, за общинските язовири и за тези с неизяснена собственост;
Прокуратурата е установила, че не се осъществява своевременно или пък въобще не се осъществява техническа поддръжка и ремонти на част от хидротехническите съоръжения. Голяма част от язовирните стени са в частично неизправно състояние. Много от речните корита и язовирни стени са обрасли в растителност. Положението е усложнено допълнително от изхвърляне на битови и строителни отпадъци в леглата на реките.

Източник:Община ДОБРИЧ

Коментирайте
Подобни новини
Даниел Митов оттегли пред премиера номинацията си за служебен министър на външните работи
Даниел Митов оттегли пред премиера номинацията си за служебен министър на външните работи
На първо четене: Либерализацията на пазара на ток се отлага с година
На първо четене: Либерализацията на пазара на ток се отлага с година
Бебета от Кюстендил са първите жертви на коклюш у нас
Бебета от Кюстендил са първите жертви на коклюш у нас
Росен Желязков забранил предизборни срещи в НС, Нинова му иска оставката
Росен Желязков забранил предизборни срещи в НС, Нинова му иска оставката



Яндекс.Метрика