Момчил Петков с най-добро представяне от българите на Световната младежка шахматна олимпиада

12.11.2019 г. 14:50:17 ч.
/
Добричкият талант Момчил Петков се представи успешно на Световната младежка шахматна олимпиада до 16 години. Събитието, което е част от световния  календар  на ФИДЕ, се проведе от 29 октомври до 6 ноември в  петзвездния хотел Анита в  град Чорум.   В шахматната надпревара участваха 48 отбора с 235 състезатели от 38 държави.
14-годишният Момчил Петков бе най-малкият състезател в националния отбор. Въпреки това той събра най-голям точков актив 5,5 точки от 9.
Националният ни отбор зае 16-о място.
Световен шампион на световната младежка олимпиада  по класически шахмат  стана отборът на Азербайджан. Подгласници  са отборите на  Узбекистан и Беларус.
Веднага след тази високо престижна проява, състезателите на ЦСО –ШК Енергия 21FM  Момчил Петков  и м.с. Валерий Рибаров, взеха участие в държавните индивидуални първенства за мъже  по  ускорен шахмат  и блиц , които се проведоха в Асеновград.  В  крайното класиране в ускорения шахмат и блица, двамата  шахматисти  заеха съответно  15 и 5 място и 24 и 18 място  сред 44 състезатели от цялата страна.
Участието на FM Mомчил Петков в тези прояви стана възможно, благодарение на финансовата подкрепа от лични средства на  кмета на Добрич Йордан Йорданов, кандидата за кмет Георги Петков и народния представител Даниела Димитрова.