Момиче от Добрич стана шампион на Европейския съюз по класически шахмат

26.08.2018 г. 09:40:12 ч.
/
Състезателката на ШК ’’Енергия 21’’  от град Добрич - Ивелина Христова, десет годишна ученичка от ОУ ’’Христо Ботев’’, стана шампион при 10 годишните момичета на страните членки на Европейския съюз. Шампионатът по класически шахмат  на Европейския съюз се проведе в планинския чешки курорт  Коути над Десноу.
Съгласно регламента на проявата Ивелина Христова  за шампионската си титла заслужи и званието - кандидат майстор при жените.  Званието и предстои да  се потвърди в близко време и от световната шахматна централа ФИДЕ. Ивелина върви по стъпките на друг представител на добричкия клуб – Момчил Петков, който два пъти става шампион на Европейския съюз.
Треньорът на Ивелина – Тодор Тодоров заяви, че се гордее с постижението й. Доволен съм  от качеството на нейната игра в отделните партии. Въпреки силната конкуренция постигна три победи, пет ремита и само една загуба.  Сигурен съм, че ако повярва повече в своите сили и продължава да работи по упорито, многото позиции, в които има явен материален или позиционен превес ще се научи, как да  реализира все по - убедително. Поздравления за родителите на малката шампионка по класически шахмат на европейския съюз от град Добрич, които осигуриха всички необходими средства, за да стане нейното участие  в проявата реалност, заявява Тодоров.
На първенството в Чехия участваха пет изявени български деца. Първо място спечели Валентин Митев, състезател на ШК ’’Ан пасан’’  от гр. София   във възрастовата група за момчета  до 14 години. Призово трето място постигна държавната шампионка Петя Караиванова състезателка на ШК ’’Асеновград’’  във възрастовата група,  момичета до 12 години.