Оманският фонд очаква до 2,3 млрд. лв. кешов капитал за КТБ, внася активи и пари в брой

31.10.2014 г. 11:08:00 ч.
/ ИА Добруджа
Оманският фонд очаква до 2,3 млрд. лв. кешов капитал за КТБ, внася активи и пари в брой
Оманският фонд официално е подал оферта за Корпоративна търговска банка /КТБ/ на 29 октомври. Агенция БГНЕС публикува ексклузивно официалния документ, с който разполага.
Оманският фонд очаква от българското правителство чрез Българската банка за развитие или друга институция, определена от правителството, да предостави до 2,3 милиарда лева като кешов капитал. Едновременно с това консорциумът е готов да предостави необходимите допълнителни средства като активи и пари в брой на банката, за да запълни липсите. Това ще осигури на банката достатъчен нов капитал за повторното й отваряне. Оманският фонд отбелязва, че не е получил достъп до доклада на одиторите за КТБ, според който дефицитът на банката възлиза на 4,3 млрд. лева. Консорциумът иска достъп до доклада на одиторите, за да започне работа с настоящото и бившето ръководство на банката с цел да се установи дали дефицитът е сходен с настоящите изчисления.
Фондът отбелязва, че собствениците на гарантирани депозити, които искат да изтеглят парите си, ще получат средствата си в пълния им размер, без активирането на схемата за застраховане на вложителите. Вложителите, чиито депозити не са гарантирани от държавата, може да се наложи да приемат намаляване на средствата им в рамките на програмата за помощ на настоящите кредитори и някои вложители в банката.
Консорциумът ще обмисли дали е възможно да раздели негарантираните влогове в отделни групи въз основа на размера на депозитите, желанието за запазване на депозитите в банката и стратегическото значение за операциите на банката. Това може да бъде комбинирано със схема, при която собствениците на негарантирани влогове ще получат стимул да запазят депозитите си в банката по-дълго време. Те могат да получат предложение за по-малко орязване, ако запазят депозитите си в банката за по-дълго време. Това може да бъде комбинирано с плаващ механизъм за теглене, при който всеки месец се увеличава процентът на възможната сума за теглене. Всяко реализирано орязване ще гарантира, че българските данъкоплатци няма да поемат цялото бреме на рекапитализацията на банката. Според консорциумът подход, насърчаващ собствениците на негарантирани влогове, които се съгласят да запазят депозитите си в банката за по-дълго време, ще отговаря на интереса както на банката, така и на българските данъкоплатци. Предложението предвижда собствениците на негарантирани депозити, които изберат да изтеглят парите си след отварянето на банката, да поемат най-голямото орязване. Все още е твърде рано да се определи размера на подобно орязване на негарантираните депозити. Собствениците на негарантирани депозити, които изберат да запазят депозитите си в банката за 3-4 години, ще бъдат възнаградени с намаляващ процент на орязването в зависимост от периода на влога, както и участие за остатъчната сума за 5-годишното възстановяване на активите на банката. Всички допълнителни суми ще бъдат зачеркнати. Собствениците на негарантирани депозити, които изберат да изтеглят влоговете си незабавно, ще получат изплащане на влоговете си (по-малко орязване) под формата на български държавни цени книжа, които могат да бъдат превърнати незабавно в пари в брой на пазара.

Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Румен Радев: Главчев не разбира с какво се е заел, камо ли да оглави МВнР
Румен Радев: Главчев не разбира с какво се е заел, камо ли да оглави МВнР
Главчев предлага да поеме МВнР
Главчев предлага да поеме МВнР
Пострадалите след преобръщането на български автобус в Турция са в добро състояние
Пострадалите след преобръщането на български автобус в Турция са в добро състояние
Голямо количество хероин е заловен на ГКПП "Капитан Андреево"
Голямо количество хероин е заловен на ГКПП "Капитан Андреево"



Яндекс.Метрика