ПЛУВАНЕ: Николай Божков печели медал след медал в Германия и България (ВИДЕО)

24.07.2019 г. 17:18:38 ч.
/
Следващото голямо име в българското плуване може да е това на 14-годишния Николай Божков. Талантливият спортист от Добрич вече има богата колекция от медали от състезания в България и Германия. Той започва да се занимава с плуване преди 7 години. Негов първи треньор е Иван Иванов в школата на СКПС „Добруджа“. През лятото на  2017 г. Ники спечели злато, сребро и бронз на държавното първенство за деца в Благоевград. След това той заживя със семейството си в Германия и стана състезател на клуба от Кьолн. През миналата и през тази година Ники успешно премина регионалните квалификации и достигна до Дойчемайстершафт – националния шампионат по плуване, който се провежда на Олимпийския басейн в Берлин. В началото на юни записа четвърто, седмо и осмо място в отделните дисциплини на първенството на Германия. Той е шампион на най-голямата провинция на страната - Северен Рейн-Вестфалия, на 50 и 100 м. бътерфлай. Общо през сезона в Германия има спечелени 48 медала, от които 34 златни. Колекцията му от титли и отличия се увеличи, след прибирането в родината за ваканцията. През изминалия уикенд той стана национален шампион на България за юноши до 14 години в 3 дисциплини, а на 100 м. бруст зае второто място.

По-трудно бе да стана шампион на Северен Рейн-Вестфалия, сподели Николай Божков в интервю за медийна група „Добруджа“. Той обясни, че тренировката му в Кьолн продължава между 2 и 3 часа. Вече е получил и поздравления от своя германски наставник за постигнатия голям успех на първенството на България. Ники сподели, че е много развълнуван отново да тренира в басейн „Русалка“ и да печели медали за СКПС „Добруджа“ – Добрич.

Спортният талант и амбицията за победа Ники е наследил от своя баща - легендата на добричкия и българския хандбал Светослав Божков, който е многократен шампион и носител на Купата, един от най-добрите в цялата история на този спорт в страната, а след това се доказа и като успешен треньор в школата на ХК „Добруджа“ с 21 медала за 8 години от националните турнири.

Ники също първо е опитал с хандбал, но впоследствие е харесал повече плуването и се е насочил изцяло към него. Любимият му стил е бътерфлай.

На шампионата на България за състезатели до 14 години в края на миналата седмица в София още един състезател на СКПС „Добруджа“ се представи много добре. На два пъти стотните разделиха Йордан Колев от почетната стълбица. Той се класира четвърти на 200 метра гръб и пети на 100 метра гръб. Именно това е и предпочитаният от него стил. Занимава се с плуване от 6-годишен.

„Не съм разочарован, че не спечелих медал на държавното първенство. Доволен съм от доброто си представяне и от времената, които постигнах. Това, че не ми достигнаха стотни, ме мотивира на следващото състезание да постигна още по-добри резултати и да се кача на стълбичката“, сподели Йордан Колев.