Разместване в списъка на бъдещите депутати заради разпределението на гласовете по райони

08.10.2014 г. 15:05:00 ч.
/ ИА Добруджа
Разместване в списъка на бъдещите депутати заради разпределението на гласовете по райони
След преизчислението на гласовете от чужбина и разпределението на спечелените депутатски места от партиите в изборните райони ДПС за пръв път вкарва народни представители от Кюстендил, Монтана и Ямбол - Александър Методиев (Бат Сали), Петър Чобанов и Илия Илиев (лидер на ромската партия ДРОМ). Макар и с пети резултат във Видин, ДПС отново печели депутатско място (Станислав Анастасов) там за сметка на третата "България без цензура" и Реформаторския блок (четвърти по резултат в района). ДПС няма да има депутат от Перник и така Нигяр Джафер, която беше депутат три мандата, остава извън парламента.
Под въпрос е влизането на бившия спортен министър Мариана Георгиева, която е втора след Делян Пеевски в Пазарджик, а ДПС печели там само едно място (шансът й е, ако Пеевски се откаже от политиката или предпочете да е депутат от Стара Загора).
В парламента няма да влязат бившият вътрешен министър Румен Петков (АБВ), бившият втори в ДПС Касим Дал, бившият шеф на агенцията за младежта и спорта Весела Лечева (БСП), Антон Кутев (БСП), бившият министър на социалната политика Тотю Младенов (ГЕРБ).
Повторното въвеждане на данните от секционните протоколи в Централната избирателна комисия (ЦИК) потвърждават влизането на 8 партии в Народното събрание. Според все още неофициалното разпределение на местата от Централната избирателна комисия (ЦИК), с което "Дневник" разполага, ГЕРБ печели 84 депутати, БСП - 39, ДПС - 38, Реформаторски блок - 23, Патриотичен фронт - 19, "България без цензура" - 15, "Атака" - 11, АБВ - 11.
Вече се чуват критики от някои партии за несправедливости при разпределението на мандатите в определени райони.
Как се разпределят мандатите
Местата в изборните райони се определят от броя на населението по справка от НСИ още преди изборите. Според методиката мандатите на отделните партии в парламента се определят на базата на гласовете от цялата страна и извън нея. След това обаче трябва да бъдат "върнати" обратно по райони, където също да бъдат разпределени пропорционално на база на националния резултат на партиите, който включва и гласовете от чужбина. Това се прави по метода на най-големия неоползотворен остатък.
Така местата, които се полагат на един район според броя на населението, не съответстват на местата, които получават в него партиите на база действителните гласове на изборите. На някои места се получават излишъци, а на други – незаети мандати. Затова една партия може да спечели повече гласове в един район, но да вкара в парламента депутат от друг.
Така се обяснява и мандатът на ДПС в Кюстендил, където въпреки осмия си резултат вкарва мандат, а "Атака", Реформаторският блок, Патриотичният фронт и АБВ не печелят. Вследствие на това малките партии като ББЦ, АБВ и "Атака" вкарват депутати от райони, в които имат по-слаб резултат.
Ето и разпределението на мандатите за 8 МИР-Добрич според неофициалните резултати на ЦИК:
8 МИР-Добрич (6 депутати)
ГЕРБ - 2
Румен Иванов
Стилиян Митев (с преференция от 9-то място измества втория Живко Мартинов)
БСП - 1
Светлана Бъчварова
ДПС - 1
Рушен Риза
ПФ - 1
Валентин Иванов
АБВ - 1
Иван Станков

Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
ЦИК: 10 партии и 8 коалиции са подали документи досега за участие в изборите
ЦИК: 10 партии и 8 коалиции са подали документи досега за участие в изборите
Премиерът Димитър Главчев пое поста министър на външните работи
Премиерът Димитър Главчев пое поста министър на външните работи
Позволяват по-ранна ваксинация на бебетата срещу коклюш заради бума на заразата у нас
Позволяват по-ранна ваксинация на бебетата срещу коклюш заради бума на заразата у нас
Плугчиева напуска Главчев: Премиерът и външен министър остава без съветник
Плугчиева напуска Главчев: Премиерът и външен министър остава без съветник



Яндекс.Метрика