ШАХМАТ: Галин Костов стана шампион на България при ветераните и спечели квота за ЕП в Румъния

18.06.2019 г. 13:50:20 ч.
/
Добричлията Галин Костов, който е треньор по шахмат на подрастващи в ШК "Добруджа 2013" спечели Държавното индивидуално първенство за ветерани над 50 и над 60 г., научи радио Добруджа от самия него. Надпреварата  се проведе от 12 до 16 юни в Приморско. Четирима състезатели завършиха с актив от 5.5 т от 7 възможни, но Галин Костов победи, благодарение на по-добрите си допълнителни показатели.
За първи път участвам на такова първенство  и успях да го спечеля, сподели Галин Костов и допълни, че конкуренцията е била достатъчно сериозна. Той не пропусна да отбележи, че е имал и малко спортен шанс, тъй като  водач във временното класиране  е бил Емил Младенов от "Сливнишки герой" Сливница, но той е загубил последната си партия, което е дало предимство на нашия шахматист.
Сега му предстои участие на Европейско първенство в Букурещ, Румъния, от 11 до 24 ноември, като разходите по него ще бъдат поети от БФ Шахмат. На този етап той все още не е взел окончателно решение дали да участва, но по всяка вероятност ще го направи, за да се срещне с гросмайтори, да опита да победи някой от участниците, да бъде част от атмосферата  и да не пропусне уникалната емоция.
Галин Костов споделя също така, че друг добрички състезател - Пламен Гочев, член на  ръководения от него клуб "Добруджа 2013" е спечелил трето място в групата до ЕЛО 2000 и парична награда  в шахматния турнир Купа "Приморско", който се е провел по същото време в курортното селище.
Състоянието на шахмат в Добрич на този етап не е това, което бе преди години, но все пак има два клуба - Добруджа 2013 на Галин Костов и ШК "Енергия" на Тодор Спиров. Групите на Галин Костов са за подрастващи - първи, втори и трети клас и няколко деца, които са малко по-големи на възраст. Заниманията се провеждат в Шахклуба срещу църквата "Св.Георги" Тренировките са платени, като от общината помагат, но с минимални суми. Отпуснатите от там 900 лв. стигат точно за провеждане на две състезания и то задължително организирани в Добрич, споделя треньорът.
Който желае да играе шах, може да ми се обади, номерът  ми е на разположение в шахклуба, завършва Галин Костов.