Тодор Петров e амбициран да стане един от най-добрите гюлетласкачи в света (ВИДЕО)

29.01.2020 г. 13:55:27 ч.
/
Добричката школа по хвърляния си е изградила реноме на водеща в България. Тази дългогодишна традиция успешно продължава 15-годишният гюлетласкач Тодор Петров.

Той започна годината по най-добрия начин - с два златни медала. Състезателят на СКЛА „Добрич“ първо стана шампион на България в своята възрастова група - при юношите под 18 години, а седмица след това зае първото място на държавното първенство в зала и при състезателите под 20 години. За Тодор Петров това бе дебют при най-големите юноши, но той успя да победи съперници, по-големи от него с 2 и дори с 3 години.

„По-интересно беше при по-големите, защото там всичко се реши със сантиметри. На първото състезание беше по-лесно и победих с метри, но там се зарадвах повече, защото покрих норматива за участие на Европейското първенство в Риети, Италия през юли. Целта ми там ще е резултат над 19 метра, с който ще мога да вляза в петицата и дори да вземе медал“, сподели Тодор Петров в интервю за медийна група „Добруджа“.

Преди това той ще представя България на друго международно състезание. Държавната титла му осигури участие на Балканиадата за юноши под 20 години в Истанбул, Турция на 9 февруари.

„Искам да достигна високо световно ниво при мъжете. Мечтата ми, като на всеки състезател, е олимпиада“, заяви Тодор Петров.

И за да постигне мечтите си, полага много труд. Всеки ден е в залата – както преди училище, така и след часовете. Една негова тренировка продължава около 3 часа, като често тренира по два пъти на ден – минимум 8-9 пъти седмично през цялата година.

„Като треньор винаги си поставям високи цели. Искам на Европейското първенство за юноши под 18 години през лятото Тодор да влезе в шестицата. Гледайки резултатите в света в момента, смятам, че има шанс и за медал, с който да зарадва цялата добричка общественост“, смята неговият треньор Галин Костадинов.

Той вярва, че Тодор Петров има шанс с темповете, с които се развива, в най-силните си години при мъжете да спечели медал от голямо международно състезание – европейско, световно първенство или дори олимпийски игри.

В края на тази седмица в „Асикс Арена“ ще се проведе държавното първенство по лека атлетика за мъже и жени. Под въпрос е участието на най-добрия гюлетласкач на България – състезателят на СКЛА „Добрич“ Георги Иванов, който продължава да лекува контузии в лакътя и кръста. Основната цел пред него за годината е класиране за Олимпиадата в Токио. СКЛА „Добрич“ на държавното първенство ще представят още двама гюлетласкачи - Христо Банков и Галин Костадинов.

През миналата година президентът на СКЛА „Добрич“ стана балкански шампион за ветерани и планира през тази да защитава титлата си на първенството в Румъния през септември. Амбициите му обаче не спират до тук и той се цели в Олимпиадата за спортисти над 40 години, която ще се проведе в Токио догодина. С резултатите, които постига в момента, Галин Костадинов най-вероятно ще се завърне с медал.