Урсула фон дер Лайен представи своя екип и новата структура на следващата ЕК

02.10.2019 г. 08:59:13 ч.
/
Урсула фон дер Лайен представи своя екип и новата структура на следващата ЕК
Новоизбраният председател на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи своя екип и новата структура на следващата Комисия.
В речта си тя заяви, че този екип ще очертае европейския път и ще отстоява нашите ценности и стандарти.
Новият колегиум ще се състои от осем заместник-председатели, в това число върховния представител на Съюза по въпросите на външната политика и политиката на сигурност (Жозеп Борел).
Заместник-председателите отговарят за водещите приоритети в Политическите насоки. Те ще ръководят работата по най-важните хоризонтални въпроси като Европейския зелен пакт, подготвеността на Европа за цифровата ера, икономиката в интерес на хората, съхраняването на европейския ни начин на живот, по-силна Европа на световната сцена и новия тласък за европейската демокрация. Членовете на Комисията са в центъра на структурата на новия колегиум. Те ще ръководят експертните познания и опит, осигурявани от генералните дирекции.
Трима изпълнителни заместник-председатели ще имат двойна функция. Те ще бъдат едновременно заместник-председатели, отговарящи за една от трите основни теми в дневния ред на новоизбрания председател, и членове на Комисията.

Изпълнителният заместник-председател Франс Тимерманс (Нидерландия) ще координира работата по Европейския зелен пакт. Той ще отговаря и за политиката за борба с изменението на климата със съдействието на Генерална дирекция „Действия по климата“.

Изпълнителният заместник-председател Маргрете Вестегер (Дания) ще координира цялата програма за подготвеност на Европа за цифровата ера и ще бъде комисар по въпросите на конкуренцията с подкрепата на Генерална дирекция „Конкуренция“.

Изпълнителният заместник-председател Валдис Домбровскис (Латвия) ще координира работата в областта на икономиката в интерес на хората и ще бъде комисар, отговарящ за финансовите услуги, със съдействието на Генерална дирекция „Финансова стабилност, финансови услуги и съюз на капиталовите пазари“.

Останалите петима заместник-председатели са:

Жозеп Борел (Испания, понастоящем министър на външните работи): кандидат за ВП/ЗП, „По-силна Европа на световната сцена“;

Вера Йоурова, (Чешка република, член на Комисията „Юнкер“): „Ценности и прозрачност“;

Маргаритис Схинас (Гърция, бивш член на Европейския парламент, дългогодишен служител на Европейската комисия): „Съхраняване на европейския ни начин на живот“;

Марош Шефчович (Словакия, заместник-председател на Комисията „Юнкер“): „Междуинституционални отношения и перспективи“;

Дубравка Шуица (Хърватия, член на Европейския парламент): „Демокрация и демография“.

Дубравка Шуица ще ръководи от страна на Комисията и работата по Конференцията за бъдещето на Европа.

Фон дер Лайен заяви, че новата Комисия ще изпълнява поетите ангажименти. Нейната структура ще насочва усилията си към решаване на задачите, а не към йерархичността на действията. По този начин важните въпроси ще бъдат решавани по най-бързия и решителен начин.“

Останалите кандидати за комисари са следните лица:

Йоханес Хан (Австрия) ще отговаря за ресор „Бюджет и администрация“ и ще се отчита пряко пред председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен. В качеството си на дългогодишен член на колегиума той разбира значението на създаването на модерна администрация.

Дидие Рейндерс (Белгия), който е адвокат по професия, е бивш национален министър на финансите, министър на външните работи и европейските въпроси и министър на отбраната с богат опит. В новата Комисия той ще отговаря за ресор „Правосъдие“ (включително по въпросите за върховенството на закона).

Мария Габриел (България) е настоящ европейски комисар. Тя работи всеотдайно и енергично по ресора на цифровите технологии и сега преминава към създаването на нови перспективи за младото поколение (ресор „Иновации и младеж“).

Стела Кириaкидес (Кипър) е медицински психолог с дългогодишен опит в областта на социалните въпроси, здравеопазването и профилактиката на раковите заболявания. Тя ще ръководи ресор „Здравеопазване“.

Кадри Симсон (Естония) е дългогодишен член на естонския парламент и министър на икономиката и инфраструктурата. Тя ще отговаря за ресор „Енергетика“.

Юта Урпилайнен (Финландия) е била не само министър на финансите и дългогодишен член на комисията по външни работи на финландския парламент, но е работила и като специален пратеник в Етиопия. Тя ще поеме отговорността за ресор „Международни партньорства“.

Силви Гулар (Франция), която е бивш член на Европейския парламент, е твърдо ангажирана и убедена европейка. Като комисар за ресора „Вътрешен пазар“ тя ще ръководи работата ни в областта на индустриалната политика и ще насърчава цифровия единен пазар. Тя ще отговаря и за новата Генерална дирекция „Отбранителна промишленост и космическо пространство“.

Ласло Трочани (Унгария) е бившият министър на правосъдието на Унгария. Той ще ръководи ресор „Съседство и разширяване“.

Фил Хоган (Ирландия) — действащият комисар по въпросите на селското стопанство, ще допринесе с опита си в новата Комисия в ресор „Търговия“.

Паоло Джентилони (Италия) — бивш италиански министър-председател и министър на външните работи, ще сподели големия си опит в ресор „Икономика“.

Виргиниюс Синкявичюс (Литва) — министър на икономиката и иновациите на Литва, ще отговаря за „Околна среда и океани“.

Никола Шмит (Люксембург) идва с опита си от Европейския парламент и прослуженото време като национален министър на заетостта и труда и сега ще отговаря за ресор „Работни места“.

Хелена Дали (Малта) е посветила своя политически живот на равнопоставеността в качеството си на министър на социалния диалог, потребителските въпроси и гражданските свободи, а също и като министър на европейските въпроси и равнопоставеността. Тя ще ръководи ресор „Равнопоставеност“.

Януш Войчеховски (Полша) е дългогодишен член на Европейския парламент, участващ в комисията по земеделие, и понастоящем е член на Европейската сметна палата. Той ще отговаря за ресор „Земеделие“.

Елиза Ферейра (Португалия) понастоящем е заместник-управител на Banco de Portugal. В продължение на много години е член на Европейския парламент и е била министър на планирането и министър на околната среда на Португалия. Тя ще ръководи ресор „Сближаване и реформи“.

Рована Плумб (Румъния) е член на Европейския парламент (заместник-председател на Групата на социалдемократите) и е бивш национален министър на околната среда и изменението на климата, министър на труда, министър на европейските фондове, министър на образованието и министър на транспорта. Тя ще отговаря за ресор „Транспорт“.

Янез Ленарчич (Словения) е словенски дипломат. Той е бил държавен секретар по европейските въпроси и в продължение на няколко години е работил в тясно сътрудничество с Организацията на обединените нации, Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа и Европейския съюз. Той ще отговаря за ресор „Управление при кризи“.

Илва Йохансон (Швеция) е национален министър на заетостта, но също така бивш министър на училищата и министър на здравеопазването и грижите за възрастните и член на шведския парламент. Тя е също така високо ценен експерт в областта на заетостта, интеграцията, здравеопазването и благосъстоянието. Тя ще ръководи ресор „Вътрешни работи“.

Като следващ етап Европейският парламент трябва да одобри целия колегиум на членовете на Комисията, включително върховния представител на Съюза по въпросите на външните работи и политиката на сигурност/заместник-председателя на Европейската комисия.

Това ще бъде предшествано от изслушване на кандидатите за комисари в съответните парламентарни комисии в съответствие с Правилника за дейността на Европейския парламент.
След като Европейският парламент даде одобрението си, Европейският съвет официално назначава Европейската комисия в съответствие с член 17, параграф 7 от Договора за ЕС. /БГНЕС
Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Русия обяви, че ще върне на семействата им 48 депортирани украински деца
Русия обяви, че ще върне на семействата им 48 депортирани украински деца
Макрон: Икономическият модел на ЕС вече не е жизнеспособен
Макрон: Икономическият модел на ЕС вече не е жизнеспособен
Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха до най-ниските нива от 13 години
Сделките с недвижими имоти в Европа се сринаха до най-ниските нива от 13 години
ЕК изплати помощи на Украйна в размер 1,5 млрд. евро
ЕК изплати помощи на Украйна в размер 1,5 млрд. евро



Яндекс.Метрика