Ваня Донева: Очакванията за ролята на одиторите се разминава с правомощията им

21.11.2014 г. 11:03:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Ваня Донева: Очакванията за ролята на одиторите се разминава с правомощията им
Ваня Донева е икономист по образование. Завършила е Стопанската академия в Свищов, специалност Мениджър „Управление на проекти".
Ръководила е звено "Вътрешен одит" в общинска администрация Балчик. От 2007 година е общински съветник в община град Добрич, председател на Постоянна комисия "Бюджет финанси и данъчна политика". От 2009 година е народен представител от ПП ГЕРБ в 41-ото Народно събрание.
През октомври 2012 година Народното събрание избра Ваня Донева за председател на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори. В момента Комисията приключва разследването си относно дейността на "КПМГ България" заради одита на отчетите на Корпоративна търговска банка.
Г-жо Донева, има ли вина Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори за контрола и фалита на Кооперативна търговска банка /КТБ/?
Имам чувството, че по този въпрос има неразбиране за ролята на одитния регулатор. Ние, като такъв надзорен орган, не осъществяваме нито предварителен, нито текущ контрол. В директивата и регламента, които касаят нашата дейност, ние имаме право да осъществяваме единствено последващ контрол над регистрираните одитори.
Напоследък забелязвам, че очакванията на обществото за дейността и ролята на одиторите се разминават с фактическите им правомощия, които им дават международните одиторски стандарти. А там е посочено, че отговорността за достоверното изготвяне и представяне на финансовите отчети се носи от ръководството.
Така отговарям и на Вашия въпрос – одиторът не може да фалира нито банката, нито което и да е предприятие. Това е изцяло отговорност на мениджмънта.
Но и за да не звуча като адвокат на одиторската професия, ще кажа, че несъмнено одиторите изпълняват много важна обществена роля. Те носят отговорност дали финансовият отчет не съдържа съществени нарушения и несъответствия, които да ощетят заинтересованите страни. В случая с КТБ това са вложителите, акционери, инвеститори. Одиторът е отговорен и пред цялото общество, като се има предвид мястото, което тази банка е заемала в банковата ни система. А законът е дал единствено и само на него правото да дава оценка за достоверността на финансовата информация.
Важното, което трябва да се каже и което проверяваме в нашето разследване по отношение работата на одитора по казуса „КТБ", е дали одиторът е подходил достатъчно скептично. В смисъл такъв – дали той е подходил с нагласа за съмнение или е приел за чиста монета всичко, което ръководството на банката е докладвало. Скептичният подход е задължителен и е разписан в одиторските стандарти. Този подход се обозначава като „съмнение по презумция".
Одитирът е длъжен да установи всички онези несъответствия, т.нар. индикатори за измама или червени флагове, които са резултат на грешка или измама и които биха оказали съществено значение върху финансовия отчет.
Но трябва да уточним, че международните одиторски стандарти са съставени на базата на принципи, а не на правила. Оставена е възможност за професионална преценка - как да се подходи в конкретния ангажимент. А ние проверяваме доколко одиторските доказателствата са достатъчни, уместни и надеждни в подкрепа на одиторските заключения и мнение.
В обществото се говори, че става въпрос за откровена измама. Може ли така да се формулира казусът „КТБ"?
В обществото се коментира съществуването на измамна схема. Аз не го твърдя по този начин. Разследването продължава и в момента и преди да е приключило аз не мога да кажа нищо допълнително. Но сме на финалната права и съвсем скоро ще приключи цялата процедура. Отне ни малко повече време, защото сме се самосезирали за период от 5 години назад. Проверяваме работата на одитора по изразяване на мнение за отчетите от 2009 до 2013 година. Това е огромна по обем информация и документи.
Но сме на финалната права. Не мога да се ангажирам с дата, но сме на етап изготвяне на доклада. На този етап няма как да дадем предварителни изводи и заключение, докато разследващият екип не излезе със становище.
Твърди се, че одиторът KPMG не е забелязал, че седем фирми са регистрирани на един адрес или че фирма с един служител получава за стартов бизнес кредит от 50 милиона. Това ли са тези индикатори за измама, за които говорите?
Не искам да конкретизирам, имайки предвид, че още сме в разследване, но в случая с КТБ отговорността на одитора се свежда до това - видял ли е такива индикатори, ако ги е видял - изследвал ли ги е, анализирал ли е техния ефект и дали е спазил законовото изискване да уведоми банковия надзор на БНБ. А ако не го е направил - защо? Дали ако одиторът не е забелязал тези индикатори за измама, означава, че той не е бил достатъчно скептичен и се е предоверил на преценките на ръководството на банката. На всички тези въпроси търсим отговорите в разследването.
Какви са санкциите, които може да бъдат наложени на KPMG, ако се установят сериозни несъответствия и неспазване на закона?
Регистриран одитор се наказва с глоба или имуществена санкция. Максималният размер по закон е 20 хиляди лева. Най-строгото наказание е временно отнемане на права за срок от две години.
Каква е дейността на комисията, на която сте председател? Как се осъществява самият надзор над одиторите като цяло?
Публичният надзор над регистрираните одитори е нова дейност за Европа и света като цяло. Необходимостта от такъв надзор се появява през 2003 ггодина в САЩ, в следствие фалита на публичната компания „Енрон", а след това, през 2006 година в Европа одитът става публично регулирана професия, като са регулирани банките, застрахователите, енергийните дружества и други дейности с висок обществен интерес. Така и одитът е приравнен към тези обществено значими дейности.
В България надзорът над регистрираните одитори става факт през месец октомври 2008 г. Ролята на публичния надзор е да провери дали одиторът качествено е извършил своя одит, да има още един, външен поглед, който да бъде независим гарант за качеството на предоставените одиторски услуги като цяло.
Надзорът технически се осъществява чрез проверки, които по закон се извършват веднъж на три години на цялата одиторска практика и чрез разследвания.
Разследванията се извършват при сигнали или при самосезиране, когато Комисията забележи по-висок обществен интерес или напрежение в определени високозначими отрасли на икономиката, какъвто е случаят с КТБ.
Напоследък прави впечатление, че се увеличава броят на сигналите. Бих казала, че Комисията се задъхва, защото освен тях ние сме в кампания на планови проверки, които за тази година са 69, а разполагаме само с 15 инспектора за над 700 регистрирани одитори.
Вече две години председателствате Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, според Вас, трябва ли да се увеличат правомощията на комисията?
Да. Аз работя в тази посока, заедно с останалите членове на комисията, няколко месеца след като встъпих в длъжност, защото забелязах, че комисията е ограничена откъм правомощия, а в същото време носи отговорност за надзора на качеството на дейността на одиторите. И в момента работим усилено по създаването на нов Закон за независим финансов одит, по който ние сме водещи като комисия. Това решение бе взето след поредицата от срещи на Европейско ниво за промяна на директивата и регламента, които се отнасят за независимия финансов одит. Още от 2009 година се говори за промяна на европейското законодателство – идеята е да се засилят функциите на регулаторите, което стана факт през месец май на настоящата година.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика