15% по-голям добив на пшеница у нас се очаква тази година

08.03.2021 г. 11:10:28 ч.
/
15% по-голям добив на пшеница у нас се очаква тази година
Около 5,8 млн. тона пшеница ще бъдат произведени в България през тази година. Това прогнозира Центърът за икономически изследвания в селското стопанство, съобщава БНР.
Очакванията са за 15% по-голям добив в сравнение с миналата година.
Според първите предвиждания на Центъра средният добив на пшеница от новата реколта ще е около 490 килограма от декар. За сравнение, заради тежките климатични условия през 2020 г. средният добив на пшеница спадна до нивата отпреди 2015 г. - 394 килограма от декар. Особено драматична беше ситуацията в Добруджа, където имаше райони под 150 килограма от декар.
Лоша беше миналата стопанска година и за рапицата, чиито добиви спаднаха до най-ниското си ниво през последните десет години.
Центърът за икономически изследвания обаче очаква около 25% ръст това лято в добивите на рапица. Експертите все пак напомнят, че реколтата зависи от природните условия в следващите два месеца.
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
Финансовият министър настоя: Бюджет 2026 е бюджет на реалността!
4 американски самолета вече са излетели от София
4 американски самолета вече са излетели от София
След акцията край Слънчев бряг: Разследването трябва да установи дали има корупция във ВиК-Несебър
След акцията край Слънчев бряг: Разследването трябва да установи дали има корупция във ВиК-Несебър
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор
Бившата полицайка Симона Радева влезе зад решетките на Сливенския затвор



Яндекс.Метрика