Д-р Стойчо Кацаров: Виждам риск не в коронавируса, а в хаоса в образованието

23.09.2020 г. 09:44:01 ч.
/
Д-р Стойчо Кацаров: Виждам риск не в коронавируса, а в хаоса в образованието
„Наблюдава се един хаос в това как продължава учебният процес, когато се открият носители на коронавируса от учители или ученици“, каза в предаването „Преди всички“ д-р Стойчо Кацаров, председател на Управителния съвет на Център защита правата в здравеопазването.
„Аз виждам риск не толкова от разпространението на коронавируса, а риск от хаоса в образованието и от самата организация. 
Начинът, по който се организира поставянето под карантина в дадено училище, в един момент няма да се знае кой клас до къде е стигнал, защото един клас може да излезе под карантина няколко пъти" - обясни още д-р Кацаров.
"Какъвто и протокол да се състави за поставянето на учител или дете под карантина - ако децата се поставят така безразборно под карантина само защото са били контактни - хаосът в образователната система ще е неизбежен, а децата ще имат една загубена година. " - категоричен е специалистът.
Не е било редно ръководството на 107 ОУ „Хан Крум“ сами да си заплащат тестовете за коронавирус, коментира още д-р Кацаров.

"Това е работа на държавата. Възприетият процес е грешен по мое мнение. И това очаквам да го разберат скоро и от образователното и здравното министерство.
Аз виждам два варианта – да преминат изцяло на онлайн обучението, докато се намери ваксина, другият е да третираме този коронавирус като грипа – който е болен, се лекува, а останалите си продължават да учат, без да бъдат карантинирани.

Доказано е, че инфекцията протича по-леко при децата. Да, децата се връщат при по-възрастните си близки, но ние не можем да спрем разпространението на коронавируса, тъй като това е въздушно капкова инфекция. Единственото е да се забави разпространението, но това има смисъл, ако се цели да не се натовари здравната система – случаят у нас не такъв.

А мерки за ограничаване се прилагат, ако имаме по 2000 – 3500 заразени седмично, а ние в момента сме три пъти по-малко", посочи още д-р Стойчо Кацаров.
Източник:БНР

Коментирайте
Подобни новини
МЗХ: В пожароопасния сезон определени земеделски дейности ще се извършват само в ранните часове
МЗХ: В пожароопасния сезон определени земеделски дейности ще се извършват само в ранните часове
Цените на горивата и храните: С 10 ст. по-скъп дизел, драстична разлика в цената на кашкавала
Цените на горивата и храните: С 10 ст. по-скъп дизел, драстична разлика в цената на кашкавала
Жеги до 43 градуса ни очакват през юли
Жеги до 43 градуса ни очакват през юли
Във Варна беше създаден Координационен център "Зоопатрули"
Във Варна беше създаден Координационен център "Зоопатрули"



Яндекс.Метрика