Драма: България пак изпусна медал

22.07.2013 г. 06:53:00 ч.
България загуби и петия си малък финал в Световната лига по волейбол, отстъпвайки драматично с 2:3 (25:21, 21:25, 20:25, 25:21, 7:15) на Италия в спора за бронзовите медали. В полупразната зала в Мар дел Плата, Аржентина, "лъвовете" показаха игра на приливи и отливи, но за съжаление най-големият спад бе в петата решаваща част.
Нашите национали стартираха леко разколебани заради вчерашната загуба от Бразилия, но добрата блокада не позволи на "Скуадра адзура" да дръпне в резултата.
И при двете технически почивки съперникът имаше аванс, а половината от точките за българите дойдоха след отразени атаки на италианските нападатели.
Само Гоцев направи три блокади, а по една добавиха Тодор Алексиев, Вальо Братоев и Виктор Йосифов.
Българските национали използваха умело и нововъведената система за видеоповторения и веднъж коригираха съдийско решение в наш ущърб. При втората ни претенция не бяхме прави, а италианците също поискаха повторение на последната 25-а точка без да постигнат промяна в резултата.
Грешна контраатака на Георги Братоев, блокирана от Травица, и ас на Емануеле Бирарели дадоха на Италия аванс от три точки още в началото на втория гейм. "Адзурите" увеличиха и преднината си, след като намериха пробойните в българския блок.
Лука Ветори се разигра и на няколко пъти пласира тежки атаки в нашето поле, на които нямаше как да отговорим. Зайцев обаче на два път бе хванат на блок във късната фаза на гейма и нашите намалиха резултата до 17:19.
Размяната на точки обаче доведе само до затварянето на частта в полза на Италия при резултат 25:21.
Бракът при сервисите се настани трайно и от двете страни на мрежата, което предопредели и бързата размяна на точки в третия гейм. И българи и италианци не съумяваха да дръпнат в резултата, въпреки че "лъвовете" отново направиха три успешни блокади в началото.
Чак при 19:17 Италия дръпна малко, след като при сложна ситауция Цветан Соколов не успя да преодолее тройния блок на "адзурите". За съжаление възможностите, които съперникът ни предоставяше за контраатаки, не бяха оползотворени по най-добрия начин.
Пароди спря Соколов, Йосифов сбърка в следващата атака, а накрая и Братоев бе блокиран за крайното 20:25.
В този момент селекционерът Камило Плачи реши да заложи на малко по-различна шестица. Дани Милушев влезе на мястото на Цветан Соколов, а Тодор Скримов зае позицията на Вальо Братоев. И двете резерви се включиха удачно и започнаха да тормозят италианците.
Милушев заби ас за 7:5, а техническата почивка дойде след нова куриозна точка за България след самоотвержена защита в нашето поле.
Малшансът и отделни грешки обаче стопиха напълно авансът на "лъвовете". Два блока срещу Ветори и Берета обаче отново вдигнаха тонуса на нашите, както и тяхната преднина.
Междувременно спаднаха грешките на нашите национали при сервис и разстроеното посрещане на съперника позволиха да затворим частта с 25:21.
За да бъде драмата пълна се стигна до тайбрек, в който по-добре започна "Скуадрата". Дефицитът на българите се увеличи на четири точки при размяната на полетата, а при блокадата на Бирарели срещу Йосифов Италия вече водеше с 11:5.
В този момент българите загубиха и увереност и така се стигна до крайното :15, а с това и до загубата на пети мач за бронз в историята на националния ни тим по волейбол.
Въпреки всичко представянето на "лъвовете" заслужава адмирации, след като те излязоха от много тежките предварителни и финални групи, в които регламентът им отреди участие.

Източник:Vesti.bg