Горбачов за Чернобил: Не криехме истината в първите дни, просто не знаехме

18.06.2019 г. 16:38:53 ч.
/
Горбачов за Чернобил: Не криехме истината в първите дни, просто не знаехме
Онова, което се случи през нощта на 25-и срещу 26-и април 1986 г., не беше авария, а катастрофа от световен мащаб. Но в началото това не проумяваха жителите на Припят, нито на Могильов или Брянщина – районите, които най-силно пострадаха от Чернобил. Нито пък ръководителите на атомната централа и учените. Това пише Олег Хлебников в статия за изданието "Новая газета", цитирана от OFFNews, като анализира случилото се след аварията. В първите дни и членовете на Политбюро не разполагаха с пълна и достоверна информация, но трябваше да вземат решения. А на 1 май в Киев се състоя традиционно веселата манифестация, която този път се римуваше със страшната дума „радиация“. А в онези дни беше смъртно опасно дори за малко да излезеш от дома. В Чернобил и Припят по дворовете играеха деца – времето беше хубаво, пролетно. Никой от заразените територии не получи респиратори. Дори и членовете на правителствената комисия, пристигнали спешно в Чернобил и останали да нощуват там. После тръгнаха слуховете – за рижавата гора, за двуглави телета с по три очи и за някакви чудовища. А народът, както е известно, при непоправима трагедия гледа да понижи градуса й. Дори с шеги. Оттам идват и доста циничните анекдоти като „Знаете ли какъв е новият герб на Украйна? – Двуглав хохол!“ (хохол – иронично нарицателно за украинец, идващо от дългите перчеми на казаците - бел. ред.).
Но Беларус пострада дори повече от Украйна – розата на ветровете прати облака до Брянск, Тула, даже до Швеция. Когато станаха ясни мащабите на катастрофата, държавният глава Михаил Горбачов категорично настояваше за прозрачна информация и определи случилото се като тежко изпитание за политиката на гласност. И независимо от съпротивата, той провеждаше тази политика, в това число и по отношение на Чернобил. На най-високо държавно равнище бяха заклеймени нехайството, ведомственият монополизъм и укриването на реалната информация за атомната централа. А после, на ниво народ, започнаха подвизите – на огнеборци, спасители, многобройни доброволци. Имаше и мародерства, и стъписващо лекомислие на жителите, които не искаха да напуснат заразените райони. Стана ли Чернобил горчив урок? И да, и не – твърде много са у нас тройкаджиите. Авторът Олег Хлебников цитира президента Михаил Горбачов, който към 26 април 1986 г. е бил генерален секретар на КПСС.
Ето какво разказва Горбачов за аварията в Чернобил: "Всички наши опити през първия, и дори втория ден, да получим информация за мащабите на катастрофата останаха без успех. Аз съм убеден, че правителствената комисия и учените не криеха истината за случилото се. Те просто не знаеха. Че това е така, достатъчно убедително се потвърждава от факта, че членовете на комисия на високо равнище, посетили мястото на аварията, където се намира реакторът, останаха да нощуват в хотел до Чернобил. На вечеря им сервираха обикновена вода и храна. Бяха съвсем до катастрофата, но не използваха респиратори, както и всички, които живееха и работеха там.
 
Снимка:static.dir.bg
Източник:actualno.com

Коментирайте
Подобни новини
Мицкоски готов на общ документ с България за "многовековната македонска идентичност и език"
Мицкоски готов на общ документ с България за "многовековната македонска идентичност и език"
Нелеп инцидент отне живота на екстремния скачач Феликс Баумгартнер
Нелеп инцидент отне живота на екстремния скачач Феликс Баумгартнер
Медведев: Ако се наложи, Русия трябва да нанeсe превантивни удари по Запада
Медведев: Ако се наложи, Русия трябва да нанeсe превантивни удари по Запада
ЕК представи предложението си за бюджета на ЕС 2028–2034 г.
ЕК представи предложението си за бюджета на ЕС 2028–2034 г.



Яндекс.Метрика