Изменя се правилникът за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза

16.10.2019 г. 14:46:03 ч.
/
Изменя се правилникът за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза
Правителството прие изменение и допълнение на Правилника за устройство и организация на работата на органите на медицинската експертиза и на регионалните картотеки на медицинските експертизи. Причините за предложената промяна в правилника са свързани с практически проблеми в неговото прилагане и някои несъответствия с други нормативни актове.
Практическите проблеми в прилагането на правилника се отнасят до организационни и кадрови въпроси в органите на медицинската експертиза и регионалните картотеки на медицинските експертизи. Такива проблеми са: изискването в заседанията на териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК) да участва лекар с придобита специалност по профила на заболяването; липсата на точен регламент за създаване на ТЕЛК и за промяна в състава на ТЕЛК. Също така затруднения в начина на определяне на броя и профила на специализираните състави на НЕЛК; изискването в регионалните картотеки на медицинските експертизи (РКМЕ) да работят само лекари с призната медицинска специалност или с не по-малко от 5 години стаж по медицина; липса на образци за някои основни документи; неефективен механизъм в процедурата на обжалване на експертните решения на ТЕЛК, свързан с връщането им от Националната експертна лекарска комисия за ново разглеждане; невъзможност документите за явяване пред ТЕЛК да се подават от упълномощени лица и други.
Всички тези проблеми се преодоляват с измененията и допълненията в Правилника. Създават се процедури, които максимално улесняват хората с увреждания и органите на медицинската експертиза. Осигурява се информационна база данни, която ще се ползва от всички заинтересовани страни.
Снимка:dobrudjabg.com
Източник:Министерски съвет

Коментирайте
Подобни новини
Обнародваха решението за насрочване на президентски избори на 25 октомври в Държавен вестник
Обнародваха решението за насрочване на президентски избори на 25 октомври в Държавен вестник
С още 2 см е паднало нивото на Дунав край Русе
С още 2 см е паднало нивото на Дунав край Русе
ГДБОП разби лаборатория за опасния наркотик фентанил
ГДБОП разби лаборатория за опасния наркотик фентанил
НОИ въведе нова електронна услуга за смяна на ПИК
НОИ въведе нова електронна услуга за смяна на ПИК



Яндекс.Метрика