Начало >Добруджа >Общество

ЖИВОТЪТ Е ПЪТУВАНЕ: Деултум - Дебелт - най-старата римска колония у нас (ВИДЕО)

04.06.2020 г. 10:19:22 ч.
/
ЖИВОТЪТ Е ПЪТУВАНЕ: Деултум - Дебелт - най-старата римска колония у нас  (ВИДЕО)
Макар и по време на епидемична обстановка продължаваме да пътешестваме виртуално с нашия гид Зорница Рашева. Тя ни повежда към Южното Черноморие, а първата спирка е куполната гробница край Поморие. Гробницата датира от 2-3 в., времето на римската епоха и е една от най-големите по нашите земи. Открита е от братята Шкорпил в края на 19 в. и представлява голямо кръгло помещение с диаметър 12 м и дебела куха колона в средата, до която води дълъг коридор от около 22 метра, който се нарича дромос. Години наред гробницата е била известна на местните жители като Кухата гробница. Според специалистите храмът има архитектура на римски мавзолей (хероон), но по това, че е оформен в могила го свързват еднозначно с траките. Гробницата няма аналог на Балканския полуостров. Известният траколог проф. Александър Фол казва, че това по-скоро е място свързано с предсказания. Така например при определено навлизане на слънчевите лъчи върху олтара се образуват сенки, по които се е гадаело.
В посока на Странджа планина се намира националният археологически резерват Деултум - Дебелт - най-старата римска колония по българските земи. Създадена е да служи на ветераните от Осми Августов легион. Разпростирала се е на огромна площ, а изграждането започва с оформяне на публичните пространства - площада, местния сенат, римските терми, които са основно място за социални контакти. Там преди обяд достъп са имали жените, а следобед - мъжете. Мястото се радва на културен разцвет през различните години и по време на посещението на отделни императори като Септимий Север, в чиято чест местните са построили бронзова статуя. В днешни дни е оцеляла главата, но и три бронзови крака, всичките леви, което значи, че са от различни статуи. През селището е преминавал и граничният вал между България и Византия. Счита се, че районът е тясно свързан с покръстването на българите през 864 г. Има хипотеза, че в тук е покръстен цар Борис Михаил Покръстител, а със сигурност се знае, че оттук е преминала делегацията за покръстване на столицата Плиска.
Продължаваме напред и в с. Долно Ябълково попадаме на Марков камък. Подобни камъни има на няколко места в България, но този е най-висок (8 метра).
На територията на Бургас е разположен комплексът Аква Калиде. Той  е известен  от античността с трите нимфи -изцелителки и дава възможност на гражданите и гостите на Бургас да посетят изцяло реставрираната баня на Сюлейман Великолепни. Тя е действащ музей, чиято експозиция включва всички артефакти, открити на Акве Калиде.
Който не се е докоснал до Бургас, той не се е докоснал до своите мечти, твърдят почитателите на града, чиито антични имена са Пиргос, Бургос,а  оттам идва Бургас (от бург - крепост). Пъстър и многоезичен Бургас е приел за свои жители арменци, турци, гърци, евреи, италианци. Родно място е  на големи творци и модерни събития. В днешно време градът е сред  водещите българските общини по отношение на икономически потенциал с пристанище, международно летище и добре развита наземна инфраструктура.
В новата част на Поморие се намира манастирът "Св.Георги Победоносец". В древността там е имало тракийско светилище. Това е единственият действащ мъжки манастир по черноморското крайбрежие. Античното име Анхиало идва от гръцките анхи (около) и ело (плитко море)и оттам Поморие. Интересна е историята на манастира. Той е създаден от турчин на име Селим бей, който бил болен и се е  заселил там. Присънило му се, че намира лековита вода в имението си и на сутринта наистина намерил мраморен постамент на Св.Георги, под който бликнала вода. Селим бей пил от нея, оздравял, после приел християнството и построил малък параклис, който дал началото на манастира. След като овдовял дарил земите си на манастира и станал първия му игумен. След смъртта си  бил погребан до аязмото. Днес храмът има 20-метрова кула, построена през 1966 г.

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Времето на 16 юли
Времето на 16 юли
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
ТЪЖНА ВЕСТ: Почина Ангел Сербезов – един от емблематичните хореографи на Добруджа
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка
Областна комисия по заетост анализира данните от ежегодната анкета за нуждите от работна ръка
Горещници – летните дни, в които нищо не се прави (АУДИО)
Горещници – летните дни, в които нищо не се прави (АУДИО)



Яндекс.Метрика