Начало >Добруджа >Общество

Лазаровден и Цветница – празници на събуждащата се природа и на надеждата за любов

21.04.2021 г. 15:56:39 ч.
/
Лазаровден и Цветница – празници на събуждащата се природа и на надеждата за любов
Предстоят красивите пролетни празници Лазаровден и Цветница. За съжаление, заради усложнената епидемична обстановка и противоепидемичните мерки, добричлии няма да имат възможност да се насладят на традиционните възстановки представяни пред жителите и гостите на града на Лазаровден и на Цветница. Това каза за медийна група „Добруджа“ Лена Кирилова – гл. уредник в Етнографска къща – Добрич, която припомни какви са обредите и ритуалите, извършвани в миналото през тези дни.
В традиционния народен календар, след хилядолетно развитие, в единство се преплитат езически и християнски елементи. Затова не е случайно, че етнографите говорят за православно езичество или битово християнство, обясни тя.
Това единство важи в пълна сила за Лазаровден, който е на 24 април. Празникът се отбелязва винаги в събота, една седмица преди Великден и е посветен на лазаровото възкресение – едно от чудесата, които е извършил Иисус Христос.   
Поглеждайки в детайли празника ще открием, че в основата на обичаите са по-скоро древни езически вярвания. Не случайно Лазаровден е в периода, когато природата и светът празнуват своето възраждане – пролетта, каза Лена Кирилова.
Надеждата за любов и щастливо задомяване прозират във всички ритуали, в които участват девойките, но и по-малки момичета. Подготовката за празника започва с Великденските пости. Девойките се събират, за да разучават лазарските песни и игри. На самия ден те са пременени в празнични носии, а украсата им е богата и разноцветна – символ на събуждащата се природа.
Лазарките влизат във всеки дом, пеят песни и благославят за здраве, хубост, младост и за плодородие. Изпълняват и танца „буенец“, за да израстват посевите високи и стопаните да се радват на благодатна година.
След като посетят всички къщи в селото, лазарките обикалят ритуално и нивите, за да наричат за благодат и плодородие.
На следващият ден – 25 април, е Връбница (Цветница). Двата празника са свързани.
По християнския календар Връбница е денят, в който Иисус Христос е посрещнат тържествено с върбови клонки в Йерусалим, а в народния календар е ден на цветята, на младостта, красотата и пролетното обновление, обясни Лена Кирилова.
Най-важният за Цветница обичай е „кумичене“. Извършва се до водоизточник - на река или около кладенец, където момичетата пускат върбови клонки – дар за славянската богиня на любовта и семейството Лада. Те гадаят за женитба и избират кумица.
Празникът завършва привечер на мегдана на селото, където се събират всички лазарски групи и девойките се хващат на хоро, но към тя се присъединяват и ергени, млади невести и др.
Един от важните моменти е, че на този ден бъдещите свекърви избирали своите невести, посочи още гл. уредник в Етнографската къща в Добрич.

Коментирайте
Подобни новини
Времето на 23 февруари
Времето на 23 февруари
71 деца от Добрич и областта се представиха във втория етап на конкурса "За да я има България" (СНИМКИ)
71 деца от Добрич и областта се представиха във втория етап на конкурса "За да я има България" (СНИМКИ)
Куп първи места за талантите на Студио за поп-рок певци "Сарандев" от онлайн конкурс
Куп първи места за талантите на Студио за поп-рок певци "Сарандев" от онлайн конкурс
Културен афиш в Добрич за периода 24 февруари - 2 март
Културен афиш в Добрич за периода 24 февруари - 2 март



Яндекс.Метрика