Момчил Петков близо до званието Международен майстор по шахмат

20.11.2020 г. 10:11:50 ч.
/
Добричкият шахматен талант Момчил Петков, който този месец навърши 15 години,  се класира на второ място в международния турнир ’’First Saturday’’ в Будапеща, в който той участва за трети път тази година.  В крайното класиране пред Момчил Петков се нареди само международен майстор Луис Мендоса  от Индия.  В  проявата участваха представители на седем държави. Трима гросмайстори, двама международни майстори и пет фиде майстори.
С четири победи, четири  ремита  и  една загуба Момчил Петков  покри и необходимата  трета  норма за званието   международен майстор по шахмат.  Въпрос на време е ФИДЕ официално да оповести неговите нови личен рейтинг 2 424 и звание международен майстор. Това нарежда Момчил в челото на младежите на България до 20 г. , в топ 20 на активните шахматисти в България и в топ 10 при юношите до 15 г. в света.  Радостен съм.  Девет годишната  съвместна  работа  дава  видими  резултати. Продължаваме подготовката и гледаме към следващата цел – гросмайстор.   Имаме основание  да прогнозираме, че през  календарната 2021 година  това е реално постижимо, посочва треньорът му Тодор Тодоров, който изказва благодарности към всички, които им помагат.
Припомняме, през март състезателят на клуб „Енергия 21“ за първи път  участва  в  Държавното индивидуално първенство на България за мъже. При  конкуренция на 65 шахматисти   се класира десети, като не  загуби нито една партия.