Момчил Петков покри първа норма за званието на ФИДЕ - Международен майстор по шахмат

13.08.2020 г. 15:22:43 ч.
/
Състезателят на шахматен клуб "Енергия 21" Момчил Петков  покри първа норма за званието на ФИДЕ - Международен майстор по шахмат. Това се случи на турнира „First Saturday“ в унгарската столица Будапеща, организиран от Ласло Наги. Веригата турнири  „Първа събота“ имат богата  история, международно признание, добра репутация и слава.  Обикновено  там играят 40 играчи, разделени  в 4 турнира с по 10 участници от около 10 – 15 федерации.  В поредният от тях, провел се от 1 до 11 август, в четири секции, участваха общо 43 състезатели от 10 държави. Момчил Петков с личен треньор м.с. Тодор Тодоров взе участие в гросмайсторския турнир. 14-годишният юноша със своя  рейтинг 2 315 стартира под номер девет в стартовия списък на играчите, подредени според индивидуалните си рейтинги.  По ирония на съдбата  в първите два кръга той  претърпя две загуби от класиралите се на първо и второ място  в турнира шахматисти от Унгария и Белгия.
С много амбиция и воля, в останалите седем  кръга  Момчил записа четири победи и три ремита, като постигна 5,5 точки и се класира трети в крайното класиране. В резултат на това добричлията покри първата си норма за международен майстор и повиши индивидуалния си международен рейтинг с 43 единици.