Начало >Добруджа >Общество

Над 350 сорта са създадени в Института по зеленчукови култури „Марица” през изминалите 90 години (ВИДЕО)

11.08.2020 г. 18:09:59 ч.
/
Над 350 сорта са създадени в Института по зеленчукови култури „Марица” през изминалите 90 години (ВИДЕО)
Над 350 сорта зеленчуци и картофи са създали учените от Института по зеленчукови култури „Марица” в Пловдив през изминалите 90 години. Днес сортовата листа включва 34 разновидности. Освен новата селекция, в института се подържат и голяма част от сортовете, разработвани в предходни години, посочи в интервю за медийна група „Добруджа” директорът на института – доц. д-р Даниела Ганева. В работата си учените от ИЗК „Марица” използват както класическите методи на селекция, така и биотехнологични, с които се цели ускоряване на селекцията, създаване на нови сортове с по-висок добив и по-добро качество.

Научноизследователската дейност е свързана с разработване на проекти от национално и международно значение в областта на селекцията и технологиите в зеленчукопроизводството. В института се създават нови, конкурентноспособни сортове и хибриди зеленчукови култури (домати, пипер, краставици, пъпеши, тикви, тиквички, зеле, броколи, градински грах и фасул, лук, праз, чесън) и картофи, с подобрени стопански, морфологични, химико-технологични, органолептични качества, устойчиви на биотичен и толерантни на абиотичен стрес. Разработват се технологии за отглеждането им, анализират се почва и води и се дават компетентни препоръки за торене, извършва се диагностика и се препоръчват средства за защита на растенията от болести и вредители, обясни доц. Ганева.

Площите, заети със зеленчукови култури в страната, намаляха през изминалите две десетилетия и това от своя страна доведе до значително понижение на производството.  Съществена причина за този процес е раздробяването на земеделската земя в резултат на възстановяване на собствеността в реални граници. Средният размер на стопанствата днес е между 10 и 30 дка.  Те са неефективни заради ниската степен на специализация, недостатъчната обезпеченост с техника, влагането на много ръчен труд, неспазването на  основни агротехнически мероприятия, ниска квалификация, слаба организация на производството.  Всичко това води до понижаване на средните добиви и намаляване на конкурентоспособността на продукцията, посочи директорът на ИЗК „Марица”.
Мирослав Балчев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Жителите на Рилци излизат на протест, улиците след водния цикъл са „като след война“
Жителите на Рилци излизат на протест, улиците след водния цикъл са „като след война“
Месни заговезни е
Месни заговезни е
АЕЖ се присъединява към призивите за отговорно поведение на медиите в случаи, в които са замесени деца
АЕЖ се присъединява към призивите за отговорно поведение на медиите в случаи, в които са замесени деца
Прогноза за 15 февруари
Прогноза за 15 февруари



Яндекс.Метрика