Отпускат 182 млн. лв. за медиците на първа линия и затворените бизнеси

02.12.2020 г. 16:43:10 ч.
/
Отпускат 182 млн. лв. за медиците на първа линия и затворените бизнеси
С допълнителни 182 млн. лв. по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси" 2014-2020 ще се финансират мерки срещу разпространението на коронавируса.
Правителството даде съгласие Управляващият орган на ОПРЧР да сключва договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на до 8,01% над определения й бюджет във връзка с мерки срещу COVID-19.
С допълнителните средства ще се обезпечат плащанията от Министерството на здравеопазването към медиците на първа линия, изплащането на компенсациите за заетите в неплатен отпуск от затворените икономически сектори със заповед на държавен орган, както и сключването на договори с общините за предоставяне на патронажна грижа за най-уязвимите лица.
С въпросния ресурс ще се осигури възможност 23 000 здравни работници да получават предвидените допълнителни 1000 лв. месечно над основните им възнаграждения. Със средствата общините ще могат да продължат да предоставят патронажна грижи за възрастни хора и лица с увреждания чрез услуги в домашна среда, а също ще се осигури допълнително финансиране за подкрепа на общините за приспособяване на делегираните от държавата социални услуги спрямо предизвикателствата заради коронавируса.
С допълнителните средства ще се подкрепят и работодателите с цел запазване заетостта на служителите в секторите, в които стопанската дейност е временно преустановена заради противоепидемичните мерки.
Наддоговорените средства ще бъдат компенсирани от допълнително финансиране от механизма REACT-EU за ОПРЧР 2014-2020.
 
Снимка:webnews.bg
Източник:News.bg

Коментирайте
Подобни новини
Около 3000 са незаконните сметища в страната
Около 3000 са незаконните сметища в страната
Над 1 тон злато са купили българите през октомври
Над 1 тон злато са купили българите през октомври
Мечка броди нощем по улиците в Карлово
Мечка броди нощем по улиците в Карлово
Премиерът Желязков: Направихме възможно най-доброто за рафинерията
Премиерът Желязков: Направихме възможно най-доброто за рафинерията



Яндекс.Метрика