Начало >Добруджа >Общество

Овцевъд: Търсенето на агнешко месо преди Великден е голямо, предлагането е малко

15.04.2019 г. 16:08:08 ч.
/
Овцевъд: Търсенето на агнешко месо преди Великден е голямо, предлагането е малко
По пет лева за килограм живо тегло се търгува агнешкото месо преди Великден. Търсенето е голямо, а предлагането - малко, коментира за радио „Добруджа” Милен Николов, член на УС на Националната овцевъдна асоциация.  Броят на животните, през последните години, драстично намаля. Бяха унищожени цели стада, допълва той. Въпреки това, не се очаква голям внос на агнешко за празниците. По думите на овцевъда положението ще с е влошава. „Изчезнаха и махленските стада.  Много хора от селото идват при мен, за да си купят агне или мляко. Няма държавна политика, няма защитени цени. Цената на сиренето е 10.00 лв./кг, а литър мляко се изкупува за 1.10 лв.бе з данък”.
Субсидиите, които овцевъдите  получават също са крайно недостатъчни.
„За да получиш субсидия, тази година,  трябва да представиш фактура с по 35 л. предадено на мандра мляко. Размерът на субсидиите догодина ще бъде фиксиран. До 100 овце -68 лв. и над 100 овце -58 лв. Тези пари не покриват почти нищо. При  цена от 300 лв. за тон царевица и при 5.00 лв. за бала сено-нищо.”
Производителите   винаги са ощетени. Овцевъдството е тежък отрасъл, няма и кой да работи. Това ме принуди да продам голяма част от стадото си, допълва Милен Николов.
Снимка:m4.netinfo.bg

Коментирайте
Подобни новини
Малко над 45 хиляди са реализираните нощувки в местата за настаняване през април
Малко над 45 хиляди са реализираните нощувки в местата за настаняване през април
Над 60 ученици от цялата страна участват в научната конференция в гимназия „Райко Цончев” (ВИДЕО)
Над 60 ученици от цялата страна участват в научната конференция в гимназия „Райко Цончев” (ВИДЕО)
Четири жени от област Добрич посетиха европарламента по покана на евродепутата Ивайло Вълчев
Четири жени от област Добрич посетиха европарламента по покана на евродепутата Ивайло Вълчев
С ремонт за над 2.5 млн. евро Домът за стари хора в Добрич е напълно модернизиран (ВИДЕО)
С ремонт за над 2.5 млн. евро Домът за стари хора в Добрич е напълно модернизиран (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика