Янко Динков: Горд съм, че съм част от най-доброто постижение на добричкия футбол

14.06.2019 г. 09:41:39 ч.
/
В своята 100-годишна история „Добруджа“ има едно класиране в горната половината на А група. Янко Динков е треньорът, извел жълто-зелените до най-предно място в крайното подреждане на футболното първенство на България. Той е начело на „Добруджа“ през сезон 1995/1996, когато отборът заема седмата позиция. По това време елитната група е от 16 тима. Янко Динков идва в Добрич със сериозна визитка – както като играч, така и като треньор, постигнал в евротурнирите победи с „Марек“ над „Байерн“ (Мюнхен), „Ференцварош“ и „Абърдийн“, воден от сър Алекс Фъргюсън.

„Не познавах добре добричкия футбол преди да дойда. С идването си в „Добруджа“ открих, че клубът има много стабилни ръководители. Президентът на „Пума“ Стефан Колев е много сериозен човек, той поддържаше цялата организация“, спомня си Янко Динков. Днес той е на 82 години и живее в родния си град Дупница. Янко Динков даде специално интервю за медийна група „Добруджа“ във връзка със 100-годишнината на футбола в нашия град.

„Дойдох в Добрич заедно с една група футболисти от Благоевград – Емил Мицански, Николай Петрунов, Стойчо Стоилов, Венко Попов. В „Добруджа“ имаше много стабилни местни момчета, с много сериозно отношение към спорта, типични професионалисти. С футболисти от Добрич и Благоевград успяхме да създадем много стабилен отбор. Горд съм, че съм част от най-доброто постижение на добричкия футбол. Феновете в Добрич са много запалени, подкрепяха ни в трудните моменти“, заяви Янко Динков.

„Следя и сега изявите на отбора, но не съм доволен от представянето. Вярвам, че със Светльо Петров, който беше юношески национал по мое време, „Добруджа“ тръгва в по-добра посока. В клуба трябва да си спомнят за миналото и то да ги подкрепя за бъдещето. Пожелавам успех на добричкия футбол!“, добави най-успешният треньор на „Добруджа“.

Под негово ръководство отборът на Добрич се класира на седмо място в А група. Пред пълните трибуни на стадион „Дружба“ са победени шампиона „Славия“, сребърния медалист „Левски“ и другия български гранд – ЦСКА. Въпреки че още в първите седем кръга играе именно с тези три отбора, които са сочени за фаворити в първенството, „Добруджа“ прави летящ старт и след 4 победи, 1 равенство и 2 загуби в средата на есенния полусезон е на пето място, с равни точки с четвъртия „Славия“ и на една зад „Левски“ и „Локомотив“ (София). В крайното класиране пред добричлии завършват само четирите столични гранда, „Нефтохимик“ и „Спартак“. Отборът от Варна изпреварва „Добруджа“ само с 2 точки, което лишава жълто-зелените дори от дебют в евротурнирите – шестото място тогава дава право на участие в Интертото. Зад „Добруджа“ остават пловдивските „Ботев“ и „Локомотив“, „Етър“, „Левски“ (Кюстендил) и др.