Начало >Добруджа >Регионални

Радостина Жекова: Между 350 и 800 кг/дка са добивите от пшеница в Добруджа (ВИДЕО)

Тревогата за пролетниците остава, дълго чаканият дъжд на повечето места е едва 4-5 л./кв. м., уточни тя
10.07.2025 г. 12:29:30 ч.
/
Радостина Жекова: Между 350 и 800 кг/дка са добивите от пшеница в Добруджа (ВИДЕО)
От половин литър до 30 литра на квадратен метър е падналият в края на деня на 9 юли дъжд. За съжаление не можем да говорим за валежи със стопанско значение, като масово по места в област Добрич е имало по едва 4 - 5 л/кв. м и само някои колеги имаха късмет с по-напоителни валежи. Това каза днес за медийна група „Добруджа“ Радостина Жекова – председател на Добруджански съюз на зърнопроизводителите.

Предвид високите температури на почвата и на въздуха, окуражителното към 10 юли е единствено по-хладното време, което е добре за  слънчогледа и царевицата, отчете тя, но добави, че разхлаждането ще е само за ден-два. Лошото е, че според прогнозата за следващите две седмици, не се очакват нови валежи и отново ще има високи температури, а това не е добре за царевицата, добави Жекова.

Напредва жътвата на пшеница. На 80% е прибрана реколтата. Добруджа е голяма, добивите варират, жънем  от 350 до 800 кг./дка и на места положението е много добро, каза още тя. Това са зони, където имаше по-голяма влажност по време на вегетацията на растенията. В някои райони, като землището на с. Гешаново, добивите са с 20% по-ниски. Масово в посока с. Карапелит и Тервел добивите са по-ниски, стана ясно от думите на председателят на Добруджански съюз на зърнопроизводителите.

Това, което се вижда на полето, бе предизвестен край, за който стопаните са имали нагласа и заради измръзванията през месеците март и април и последвалия период с много високи температури. Жекова не се надява на подкрепа за сектора от държавата. Все още не са дадени на земеделците парите за пропаднали площи с царевица през 2024 г., подчерта тя и  припомни, че Добруджа е преживяла подобна голяма суша през 2007 г., когато тази култура е била загубена почти на 100%.

Спасението при променящите се климатични условия е напояването, което за Добруджа обаче не е работеща формула, защото го няма. Единственият вариант за земеделците в района са сондажите, но процедурата за получаване на разрешително за сондаж е изключително тромава, отнема срок от поне 3-4 години, обясни Радостина Жекова.

По думите ѝ опрашването на слънчогледа и царевицата приключва при показание на термометрите 35 гр. А в последно време имаше дни с много високи температури. Затова стопаните имат основания за притеснения на този етап. Царевицата някак си вече я прежалихме. Затова наистина ще бъде голям катаклизъм, ако не се опраши слънчогледът и нямаме добиви от тази култура, каза още тя.

Голям проблем през това лято са и пожарите. Пострадаха много колеги, добави Радостина Жекова и отправи призив към хората: „Не хвърляйте незагасени фасове от колите си! Въздържайте се от всякакви действия, които биха довели до пожар! Понякога огънят тръгва от сметища. Затова се обръщам и с молба за повишено внимание към сметищата от страна на общините. Често пожарите стават до населени места и случващото се тогава е много опасно за всички. “

Председателят на Съюза изказа благодарности на РД ПБЗП – Добрич. Това е екип, който работи изключително професионално и реагира своевременно и адекватно на всеки инцидент. Помощ при потушаването на огъня винаги оказват и земеделците.
 
Репортаж на Галина Бозукова и Петър Петров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
В неделя на 13 юли в Гурково ще срещнете "Продължители на традициите"
В неделя на 13 юли в Гурково ще срещнете "Продължители на традициите"
Отново Добруджански харман на 13 юли село Гурково
Отново Добруджански харман на 13 юли село Гурково
Внимание по пътя към Балчик – пожари от двете страни на пътя на разклона за Безводица ограничават видимостта
Внимание по пътя към Балчик – пожари от двете страни на пътя на разклона за Безводица ограничават видимостта
"Балкански уикенд" в Каварна от 10 до 12 юли
"Балкански уикенд" в Каварна от 10 до 12 юли



Яндекс.Метрика