Начало >Добруджа >Общество

Родолюбиви добричлии са част от инициативен комитет, издал и разпространяващ безвъзмездно “История славянобългарска”

23.05.2025 г. 13:33:20 ч.
/
Родолюбиви добричлии са част от инициативен комитет, издал и разпространяващ безвъзмездно “История славянобългарска”
Група родолюбиви добричлии са част от инициативен комитет към Фондация „Наследство на Зографската света обител“, който подпомага издаването и отпечатването на съвременно издание на най-българската книга - “История славянобългарска”.
Творбата на Св. Паисий Хилендарски, която почти три века е опора и на историческата ни памет, и на културното ни възраждане, оживява в красиво издание, с превод и коментар на съвременен книжовен език.

Предговорът на книгата е написан от иеромонах Атанасий – библиотекарят на българския манастир „Св. Георги Зографски“ в Света гора, където се съхранява оригиналът на „История славянобългарска“. Именно там е дошла идеята на българите „харизани“, които ежегодно посещават Атонския полуостров и с труда си помагат за облагородавяне на Зографския манастир и прилежащите му територии и градини. Според монасите, „Св. Георги Зограф“ притежава около 26 хил. декара с маслинови гори, обработваема земя, лозя, ниви и ливади. Нашите сънародници харизват своя доброволен труд, затова се наричат харизани.

„С настоящото издание на нашата Зографска света обител бихме желали да представим “История славянобългарска” в една по-достъпна форма за разлика от научното издание, което от 2012 година до днес претърпя вече 6 препечатвания. Всеки тип издание има своя цел и съответно своите предимства. Настоящото има за цел да представи съвместния труд на учени и монаси във вид, който ще може да се възприеме от ученици и студенти, както и от неспециализирана история“, пише в предговора иеромонах Атанасий Зографски. В това издание се проследява и развитието на християнската нишка в творбата на Св. Паисий Хилендарски. „История славянобългарска“ остава последният разказ за миналото на българите, който се ръководи от християнския мироглед. Следващите български историци работят вече в един изцяло земен план на историята, лишен от перспективата на вечността и на Божия промисъл във времето“, пише още иером. Атанасий.

Освен печатането на книжните екземпляри, всичко останало по това последно издание на „История славянобългарска“ е безвъзмезден труд. Преводът на съвременен книжовен български език е на Димитър Пеев, историко-филологическите коментари под линия са дело на Александър Николов и Димитър Пеев, графичният дизайн е на Милена Вълнарова, редактори са Иван Добрев и иеромонах Атанасий Зографски.
Затова и книгата също се разпространява безвъзмездно. Идеята на инициативния комитет и Фондация „Наследство на Зографската света обител“ е изданието да достигне до библиотеката на всяко българско училище. За целта вече са проведени разговори с Министерството на образованието и науката.

Всеки, желаещ да притежава това уникално издание, може да се сдобие с него срещу дарение по сметката на Фондация „Наследство на Зографската света обител“. Със събраните средства ще бъде подпомогнато още едно родолюбиво начинание – издаването на илюстрована книга за живота и делото на Светите братя Кирил и Методий. Книжката ще бъде с много цветни илюстрации и ще бъде предназначена за най-малките в училище – първокласниците. Иеромонах Атанасий вече работи по съдържанието, художник изготвя илюстрациите, целта ни е до края на годината и това издание да бъде отпечатано, поясниха за медийна група „Добруджа“ от фондация „Наследство на Зографската света обител“.

Всеки може да подкрепи инициативата, като направи дарение на следната банкова сметка:
Титуляр: Фондация „Наследство на Зографската света обител“
Банка: Юробанк България АД
IBAN: BG53BPBI79391079737901
BIC: BPBIBGSF
Основание: Издаване на „История славянобългарска“

Коментирайте
Подобни новини
Времето на 24 май
Времето на 24 май
Документалният филм „Ваклуш“ с нова прожекция в Добрич
Документалният филм „Ваклуш“ с нова прожекция в Добрич
Живко Желязков приветства участниците в проекта „Подай, атакувай, стреляй, отбележи!“ по програма „Еразъм +“
Живко Желязков приветства участниците в проекта „Подай, атакувай, стреляй, отбележи!“ по програма „Еразъм +“
 Шестото издание на Фестивала на занаятите и изкуствата се откри днес в Добрич (ВИДЕО)
Шестото издание на Фестивала на занаятите и изкуствата се откри днес в Добрич (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика