Стефка Стоева: ЦИК е готова за местните избори

20.10.2019 г. 12:30:58 ч.
/
Стефка Стоева: ЦИК е готова за местните избори
Централната избирателна комисия е готова за местните избори. Около 60% от членовете на общинските и на секционните избирателни комисии са работили и на предишни избори, заяви пред БНР председателят на ЦИК Стефка Стоева.
„Този път проведеното обучение беше изключително сериозно. Миналата седмица, само в рамките на пет дни, членове на ЦИК посетиха всички 28 областни центрове в страната и проведоха обучение на членовете на ОИК. На тези обучения имаше членове на МВР, на пожарната, на ГРАО, на информационно обслужване, на областни и на общински администрации“, допълни Стоева.

Председателят на ЦИК не скри очакването си, че в изборния ден ще има проблеми и ще има нарушения. „Надявам се обаче те да са от такова естество, че да не водят до касиране на вота. Надяваме се да бъдат овладявани своевременно и професионално“, заяви тя.

Стефка Стоева съобщи, че досега в ЦИК са подадени 69 сигнала и са заведени 230 жалби. „Преобладават тези, свързани с регистрацията на кандидати, с нарушения в предизборната кампания, с неизпълнението на споразумението между БНТ и политически партии, което за първи път виждаме на избори“, обясни Стоева.
След приключването на изборите ЦИК ще излезе с препоръки към законодателната власт. „След като отчетем резултатите и изготвим нашите анализи, ще се обърнем към народните представители, ще поставим проблемите, тяхна е политическата воля какви решения ще предприемат“, уточни Стоева.
Според председателя на ЦИК трябва да има постоянна изборна администрация, но не в обема, в който е в момента.

Електронното гласуване е бъдещето, но не трябва да е за сметка на сигурността на вота, подчерта тя. /БГНЕС
Източник:БГНЕС

Коментирайте
Подобни новини
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Вицепремиерът Атанас Пеканов: Ще работим, за да спре ръстът на цените и да се усмири инфлацията
Заличаване на етикетите на стоки с изтекъл срок на годност и поставянето на нови – БАБХ унищожава над 850 кг био храни
Заличаване на етикетите на стоки с изтекъл срок на годност и поставянето на нови – БАБХ унищожава над 850 кг био храни
В Бургас задържаха израелец, издирван от Интерпол
В Бургас задържаха израелец, издирван от Интерпол
Издържаме близо 600 000 държавни служители с данъците си
Издържаме близо 600 000 държавни служители с данъците си



Яндекс.Метрика