Начало >Добруджа >Регионални

В Добруджа продължават протестите срещу изграждането на ветрогенераторни паркове в земеделски земи

16.05.2025 г. 15:21:12 ч.
/
В Добруджа продължават протестите срещу изграждането на ветрогенераторни паркове в земеделски земи
 „Законът за изменения  и допълнения на Закона за енергия от възобновяеми източници /ВИ/ беше приет в Народното събрание, но предложенията на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица” не бяха приети. Те бяха внесени между първо и второ гледане на законопроекта от народния представител от област Добрич и зам.-председател на парламентарната група на коалиция „БСП-Обединена левица” Мая Димитрова, но не бяха приети. Те не бяха приети още на заседанието на парламентарната комисия по енергетика”, заяви председателят на гражданската инициатива Владимир Калчев. „В закона има положения, които, според нас, са незаконосъобразни. Те дават предимство на инвеститорите за изграждане на ветроенергийни паркове да заграбват, буквално, плодородните обработваеми земеделски земи в Добруджа и в страната. Такова например е мълчаливото съгласие, което е в приетия закон”, добави Калчев. „Това предизвиква много негодувание сред добруджанци. Продължават протестите не само в Добруджа, но и в Североизточна България”, каза още Калчев.

„Много остър беше протестът в Тервел. Хората бяха изключително изнервени. По моя информация е имало заплахи към жителите на общината от страна на кметове на села в община Тервел. Местната общност е настръхнала”, обяви Калчев. Протест имаше и във Вълчи дол. ”В Шабла хората започват да получават уведомления от общината за обезщетения за така наречения роторен сервитут, като се отнема от земеделските земи по декар – декар и половина на тези, които са съседи на парцелите, където ще се изграждат ветрогенераторните паркове”, алармира Калчев и припомня, че в Шабла също се проведе протест на местната общност срещу ВЕИ-парковете в земеделски земи. Напрежението в Добруджа е във висока точка, добави Калчев. Междувременно президентът Румен Радев наложи вето и върна в Народното събрание за ново обсъждане приетите промени в Закона за енергията от възобновяеми източници.

Той припомни, че националната гражданска инициатива „Бялата лястовица” е внесла на 16 февруари в Народното събрание предложение за мораториум за изграждане на ветроенергийни паркове в земи от първа до седма категория. „Обърнах се до приемната на Парламента да ми изпратят цялата кореспонденция по искането ни за налагане на мораториум. Става ясно, че се чакат становищата от министерства, които имат касателство по искането ни, за да може след това председателят на Народното събрание да внесе предложението в зала. Ще информирам добруджанци за тези становища, които са получени”, обяви Калчев. Не се зачитат мненията при обществените обсъждания на местната общност, на кметове на общини, от Регионалната инспекция по околната среда-Варна, издават безотказно разрешения на инвеститорите за изграждане на ветрогенераторни паркове, припомня още Калчев.
 
„След проверка на ГРАО 1485 български граждани се подкрепили искането за мораториум за националната гражданска инициатива”, посочва председателят на парламентарната комисия за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество Росица Кирова и въз основа на това изисква становища от министерства.

 „Предложението на Инициативния комитет на националната гражданска инициатива „Бялата лястовица“ е върху съществуващия риск обработваемите земеделски земи да се превърнат в земи за неземеделски нужди, предвид засиления инвеститорски интерес за изграждане на съоръжения за производство на електроенергия от възобновяеми енергоизточници, главо ветроенергийни централи и фотоволтаични паркове. В тази връзка със Заповед на министъра на околната среда и водите е създадена междуведомствената работна група (МРГ), която има за цел да подпомогне изготвянето на Плана, като е предвидено и спазване на изискванията на чл. 5, ал. 4 от Закона за енергията от възобновяеми източници /ЗЕВИ/, а именно да се разглеждат с приоритет изкуствени и застроени площи, както и земи с влошено качество, които не може да се използват в селското стопанство.До момента са проведени две заседания на МРГ, като са обсъдени структурата на Плана, направен е преглед на законодателната рамка, представени са принципите и критериите за определяне на приоритетните зони и са събрани налични пространствени данни. Работата на МРГ продължава и се предвижда трето заседание, на което да се дискутира и реши разпределението на отговорността за разписване на текстовата част на Плана с оглед компетенциите на ангажираните институции. В Плана се изключват защитени зони и защитени територии от Националната екологична мрежа, установените миграционни маршрути на птици, горски и трайно затревени територии, както и други зони, които се определят с помощта на карти на чувствителните области, с изключение на изкуствените и застроени площи, разположени в тези зони, като покриви на сгради, паркинги или транспортна инфраструктура. Изключват се също и морските територии, в които производството на електрическа енергия от възобновяеми източници би оказало негативно въздействие върху стопанския риболов и биоразнообразието.. В тази връзка се планира стартиране на процедурата за екологична оценка на Плана на възможно най-ранен етап. Предстои стартиране на тези процедури с оглед на очаквания напредък след провеждане на третото заседание на МРГ. Последните изменения на директивата за енергия от възобновяеми източници не са транспонирани в срок от България и все още това предстои да бъде направено с водещата роля на Министерството на енергетиката”, се казва в становището на Министерството на околната среда и водите.
 
„Считаме, че по въпросите, свързани с опазване на околната среда и промяната на предназначението на земеделска земя за изграждане на вятърни централи, следва да бъде изразено становище от Министерството на околната среда и водите и Министерството на земеделието и храните”, пише в становище на  Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
 

Коментирайте
Подобни новини
Монтирани са нови пътни знаци в участъци с концентрация на ПТП на пътя Варна - Добрич
Монтирани са нови пътни знаци в участъци с концентрация на ПТП на пътя Варна - Добрич
С концерт деца и учители отбелязаха 50-годишен юбилей на ДГ „Добруджанче” в с. Овчарово, община Добричка (ВИДЕО)
С концерт деца и учители отбелязаха 50-годишен юбилей на ДГ „Добруджанче” в с. Овчарово, община Добричка (ВИДЕО)
Инициатива „Безопасно лято“ в Каварна за ваканция без риск
Инициатива „Безопасно лято“ в Каварна за ваканция без риск
Детската градина в село Овчарово ще отбележи 50-годишен юбилей
Детската градина в село Овчарово ще отбележи 50-годишен юбилей



Яндекс.Метрика