Начало >Добруджа >Регионални

Във Варна отбелязаха руския Ден на защитника на Отечеството

20.02.2020 г. 12:50:47 ч.
/
Във Варна отбелязаха руския Ден на защитника на Отечеството
Руският Ден на защитника на Отечеството (23 февруари) бе отбелязан днес в централните гробища на Варна  пред  Паметника на падналите  в борбата срещу фашизма съветски войници.
На събитието присъстваха генералният консул на Руската Федерация за град Варна Владимир Климанов, представители на oбщина Варна, Съюза на офицерите  и сержантите от запаса и обществени организации.
Пред паметника бяха поднесени венци и цветя,  бе отслужена панихида в памет на загиналите съветски войници .
Това е единствената тържествена дата, която три пъти е сменила името си. Съветската историография твърди, че на 23 февруари 1918 година младата Червена Армия е отстояла Нарва и Псков и този факт залегнал в основата на празника 23 февруари. Сталин затвърдил традициите да се празнува рождения ден на Червената Армия. През февруари 1946 година въоръжените сили на СССР започнали да се наричат Съветска Армия, вместо по-рано съществуващия термин – Червена Армия. Затова сменили името на празника, който станал Ден на Съветската Армия и Военно-Морския Флот. Под това име празникът просъществувал до разпадането на СССР през 1991 година.

Коментирайте
Подобни новини
Военноморските сили унищожиха дрон, открит в морето край Кранево
Военноморските сили унищожиха дрон, открит в морето край Кранево
Наградиха победителите от Фотоконкурс „Нов европейски Баухаус в Черноморски басейн“ в Генерал Тошево
Наградиха победителите от Фотоконкурс „Нов европейски Баухаус в Черноморски басейн“ в Генерал Тошево
Приключи изпълнението на първия за Община Тервел проект по новата ПРСР
Приключи изпълнението на първия за Община Тервел проект по новата ПРСР
Кметът Соня Георгиева връчи Годишните награди на Община Добричка за 2025 г. (ВИДЕО)
Кметът Соня Георгиева връчи Годишните награди на Община Добричка за 2025 г. (ВИДЕО)



Яндекс.Метрика