Начало >Добруджа >Култура

Изложба представя поляците в България „От Висла до Марица”

13.05.2015 г. 09:35:29 ч.
/
Изложба представя поляците в България „От Висла до Марица”
В Регионална библиотека „Дора Габе” вчера бе открита фотоизложба под наслов Поляците в България „От Висла до Марица”, организирана от Посолството на Република Полша в България и Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик” – Добрич. Изложбата съдържа 15 пана с фотографии, факсимилета и текст, които проследяват приноса на поляците в обединението и изграждането на независимата българска държава. Проектът е финансиран от Фонда за полските общности в чужбина на Министерство на външните работи на Република Полша. 
На откриването присъства Камелия Койчева, зам.-кмет при Община град Добрич. Директорът на библиотеката Невяна Христова откри фотоизложбата. За идеята и съдържанието на експозицията разказа Веслава Тошева, Председател на Полското културно-просветно дружество „Владислав Варненчик” – Добрич.
В изложбата са представени неизвестни факти за присъствието на поляци в България, работили тук като инженери, лекари, учители. Историята посочва много примери от тяхната дейност. Те са участвали в полагането на основите на българското здравеопазване. Сред изтъкнатите полски лекари е д-р Игнаци Барбар, един от основателите на Българския Червен Kръст и Българския лекарски съюз. С особени заслуги е и д-р Николай Унтерберг, който създава първото хирургическо отделение в Александровска болница в София. Баща му Антон Унтерберг посвещава част от живота си на приобщаването на българите към техническите новости.  Внася в Самоков първият механизиран дарак за обработка на вълна и предачна машина, изгражда първата фабрика за стъкло в Самоков. Помага в основаването на занаятчийско училище в Княжево, днес държавно техническо училище. Инициира строежа на доменна пещ за желязо, воденица и фабрика за кибрит.
Интересно е и участието на поляците в пространственото планиране, урбанистика и архитектура на България след Освобождението. Например, градоустройственият план на град Варна е дело на инж. Едвин Вжешньовски, на Стара Загора – инж. Ян Слоневски, на Враца - Вацлав Жепецки. Полските инженери участват в изграждането на пристанището във Варна, участват в строежа на българските железници.
Основателят на модерния български вестник и вестника „Стършел” е полякът Витолд Пекарски – прародител на няколко поколения хумористични издания със същото име.
Огромна е била заслугата и желанието на полските специалисти в различните области от обществения живот на новата им родина и в изграждането на съвременната Българска държава.
Изложбата е експонирана в централното фоайе на библиотеката и може да бъде разгледана до 22 май.
Източник:Вестник ГЛАС

Коментирайте
Подобни новини
"Чамкория" за трети път в Добрич през юли
"Чамкория" за трети път в Добрич през юли
Спектакли, балет и концерт до края на май и през юни
Спектакли, балет и концерт до края на май и през юни
"Дуенде - Земята Майка" гостува в Добрич на 19 май
"Дуенде - Земята Майка" гостува в Добрич на 19 май
Културен афиш в Добрич за периода от 13 до 19 май
Културен афиш в Добрич за периода от 13 до 19 май



Яндекс.Метрика