Плувец от Добрич – четвърти в първенството на Германия

04.06.2019 г. 10:22:34 ч.
/
Добричлията Николай Божков се класира на четвърто място на 50 м. бътерфлай на националното първенство по плуване на Германия при състезателите до 14 години. Той бе много близо дори до класиране на почетната стълбица, като влезе във финала с второ най-добро време на квалификацията – 27:35 сек. По традиция Дойчемайстершафт се провежда на Олипмийския басейн в Берлин. За втора поредна година Николай Божков се класира за участие на първенството на най-добрите от страната. Този път той се състезава в 5 дисциплини, като записа още престижни класирания при набор 2005 – осмо място в Германия на 50 и 100 м. свободен стил и седмо на 100 м. бътерфлай. По този начин добричлията се нареди сред елита на германското плуване.

Той заслужи правото да се състезава на финалите на националното първенство след отлични изяви през целия сезон и много спечелени медали на силни турнири – общо 48, от които 34 златни. На първенството на провинция Северен Рейн-Вестфалия – най-голямата в Германия, с население от 18 милиона жители, Николай Божков стана шампион на 50 и 100 м. бътерфлай. Той спечели сребърни медали на 200 м. съчетано плуване, 50 м. бруст и 100 м. свободен стил и бронз на 100 м. бруст.

Николай Божков от 2 години е състезател на TPSK – Кьолн. Основата обаче е положена в школата на СКПС „Добруджа“ - Добрич при треньора Иван Иванов. Преди да замине за Германия, Николай Божков спечели пълен комплект медали от републиканските първенства на България за момчета.

Спортният талант и амбицията за победа са семейна черта. Николай е син на легендата на добричкия и българския хандбал Светослав Божков, който е многократен шампион и носител на Купата, един от най-добрите в цялата история на този спорт в страната, а след това се доказа и като успешен треньор в школата на ХК „Добруджа“ с 21 медала за 8 години от националните турнири.