Здравните работници след среща с Мая Манолова: Продължаваме с протестите

07.03.2019 г. 14:16:34 ч.
/
Здравните работници след среща с Мая Манолова: Продължаваме с протестите
На 25 март продължаваме с протестите. Ще изкараме и палатки, ако се налага. Това каза Мая Илиева, организатор на протеста на медицинските специалисти във Фейсбук, по време на среща с националния омбудсман Мая Манолова, предаде репортер на Novini.bg 
Много ще разчитаме на г-жа Манолова да е посредник между управляващите и нас, защото в момента сме сами, добави Илиева. 
Желаем да имаме независими съсловни организации, заяви Благовеста Костова, представител на Алианса на българските акушерки. Заради липса на всякакъв вид регулация до майките и бебета застават немедицински лица с търговска цел. Жените са объркани – те имат нужда от акушерка до себе си, което Министерството на здравеопазването не е решило законодателно. Затова ще настояваме и с палаткови лагери за промяна на Закона за съсловните организации. Чувстваме се потиснати под една шапка, посочи Костова.  Цял свят ни признава, но не и в България. Защо? Много е просто – лобистки интетеси, които противопоставят хората и лишават гражданите от физиотерапия, каза Ценка Пантева, съпредседател на Асоциацията на физиотерапевтите в България.

Присъединяваме се към исканията. Трудът ни е супер подценен, защото тези клинични пътеки, които може би са написани на половин крак, са написани от хора, които не са виждали болните. Освен това остойностяването на труда ни е под всякаква критика. Истината е, че всяко едно съсловие, знаейки своите проблеми, ще се саморегулира и ще постави проблемите си. Ние – акушерите, физиотерапевтите и медицинските сестри, сме едно, защото сме еднакво подценени, еднакво зле сме. Нашето министерство не ни обръща внимание. Ние му пишем, протестираме и какво от това? Нищо. Борим се за промяна на Закона за съсловните организации, за да могат 17-те професии в медицината да отстояват интересите си, заяви Ценка Пантева.

По думите на Александър Александров, председател на Сдружението на фелдшерите в България, фелдшерите винаги са били за това всяка професия да си има отделна съсловна организация. "Здравни грижи" е направление в медицинското обучение – професия "здравни грижи" няма От много години ни баламосват с Асоциация по здравни грижи – това е стар социалистически метод за потискане на общественото мнение, на индивидуалния глас – всичко да е в един кюп, в колхоза, структури, които са извън демократичния тип на мислене. Управляващите вече 14 години ясно са ни показали, че се страхуват от демокрацията. Това не е демокрация. Имам чувството, че в Министерството работят глухи хора. Ще отстояваме правата си докрай, докато не постигнем целта си, подчерта Алкесандров.

Имате пълната ми подкрепа. Заявявам категорично, че исканията ви са абсолютно справедливи. Това е даже минимумът, който трябва да поискате, заяви омбудсманът Мая Манолова. 
Сблъсквали сме в цялата страна с моя екип с десетки случаи на медицински специалисти - сестри, фелдшери, акушерки, които са тотално подценени. Това е ситуацията в 90% от лечебните заведения. Няма как пациентите да получат адекватна здравна грижа при положение, че няма кой да им я предостави. Според медицинските стандарти липсва остойностяване на минималната медицинска грижа, полагана от сестри, акушерки, физиотерапевти, фелдшери. Има регламент, кйто изисква определен брой лекари в съответните отделения по съответните специалности, но изискванията за брой сестри са пожелателни, което означава, че броят медицински сестри и тяхното заплащане са последната грижа на ръководството на съответното лечебно заведение. Според мен трябва да се тръгне от тук и министърът на здравеопазването и шефът на НЗОК би следвало да започнат именно от това - ясен регламент на минималната медицинска грижа, полагана от сестри, акушерки, физиотерапевти, фелдшери и остойностяване. Така по естествен начин ще бъдат увеличени възнагражденията, няма да вземат по 500-600-700 лева, заяви Манолова.
Това наистина са много болезнени проблеми. На няколко пъти ми се случва млади медицински сестри, които си поставят проблемите, да им кажа "Добре, ние сме се разбрали, ще дойда след два месеца да видя какво се е променило", а те казват: "Чудесно, но след два месеца ние много се надяваме да не сме тук. Вие ще го направите, но два месеца за нас вече са прекалено - ние просто заминаваме".  Загубата на квалифицирани млади хора е в една посока – през Терминал 2, от което страда нацията, каза още Мая Манолова.
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Novini.bg

Коментирайте
Подобни новини
Стотици гости очаква Рилският манастир тази вечер за Богослужението за Възкресение
Стотици гости очаква Рилският манастир тази вечер за Богослужението за Възкресение
121 години от смъртта на Гоце Делчев
121 години от смъртта на Гоце Делчев
Премиерът ще сигнализира ДАНС и прокуратурата за случая с болница "Мама и Аз"
Премиерът ще сигнализира ДАНС и прокуратурата за случая с болница "Мама и Аз"
Очаква се цените на бензина и дизела да се запазят същите през летния сезон
Очаква се цените на бензина и дизела да се запазят същите през летния сезон



Яндекс.Метрика