Начало >Добруджа >Регионални

Златна сватба: Три двойки в Шабла отново ще си кажат „да“ в седмицата на брака (ВИДЕО)

На 13 февруари в НЧ„Зора“ ще бъде открита изложбата „Корени на любовта - истории за време и брак“
06.02.2026 г. 09:21:56 ч.
/
Златна сватба: Три двойки в Шабла отново ще си кажат „да“ в седмицата на брака (ВИДЕО)
Община Шабла се включва за втора поредна година в международната инициатива „Седмица на брака“, която се провежда в периода 7-14 февруари. Тази година акцентът е поставен върху здравия и дългогодишен брак, каза за медийна група „Добруджа” Галя Анастасова – завеждащ „Връзки с обществеността” в общинската администрация.
В рамките на инициативата на 13 февруари от 17:30 ч. в Народно читалище „Зора“ ще бъде открита изложбата „Корени на любовта - истории за време и брак“. Тя е съвместна инициатива на читалището и Центъра за социална рехабилитация и интеграция - Шабла, със съдействието на Общината.

Изложбата представя стари сватбени снимки, автентични булчински рокли, мъжки костюми и сватбени аксесоари от различни десетилетия. Част от експонатите са на повече от 50 години и са съхранявани в семейни скринове, като някои са леко реставрирани, сподели за медийна група „Добруджа Даниела Терзийска-Петрова, която е временно управляващ ЦСРИ.
Най-старата сватбена рокля, която към момента е част от експозицията, е на Росица Кръстева - народна певица, сключила своя брак в края на шейсетте или началото на седемдесетте години. За участие в изложбата е предоставена и роклята на нейната дъщеря, която е била ушита от свекърва ѝ. Интересен експонат е и сватбената рокля на Тошка Казанлийска, ушита от плат, нехарактерен за времето си, внесен от чужбина.
„Корени на любовта“ не е просто експозиция, а разказ за поколения, за споделени спомени и за ценностите, които съхраняват семейството във времето.

Специален момент от програмата ще бъде подновяването на брачните обети на три семейни двойки, отбелязващи 50 години брак. 
Центърът за социална рехабилитация и интеграция  в Шабла се включва активно в тази инициатива, Идеята е да се върне публиката към едно по-спокойно време, в което любовта, търпението и вярността са били основа на семейните отношения, допълни организаторът от читалището Христина Иванова.
Тя благодари на всички, които до този момент се включват със свои експонати в тази изложба. Сред тях са семейства, които честват 40, 50 и дори 60 години съвместен живот.

Репортаж на Даниела Русева и Петър Петров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Мартин Демирев събра в книга родовите истории на Шабла (ВИДЕО)
Мартин Демирев събра в книга родовите истории на Шабла (ВИДЕО)
Генерал Тошево отбелязва Трифон Зарезан с празнична програма
Генерал Тошево отбелязва Трифон Зарезан с празнична програма
Благотворителен базар ще допълни кукерския празник в Балчик
Благотворителен базар ще допълни кукерския празник в Балчик
Каварна отбеляза 148 години от освобождението си
Каварна отбеляза 148 години от освобождението си



Яндекс.Метрика