Българка се призна за виновна за банкова измама, довела до фалит Мозамбик

21.05.2019 г. 14:56:40 ч.
/
Българка се призна за виновна за банкова измама, довела до фалит Мозамбик
Българка пледира виновна пред съд в Ню Йорк по обвинения в пране на пари от корупционна схема в Мозамбик, предаде агенция "Ройтерс".
Детелина Събева, бивша служителка на швейцарската банка "Креди Сюис" (Credit Suisse), се призна за виновна по едно обвинения за пране на пари пред съдия Уилям Кунц в Бруклин. Тя е един от тримата банкери от "Креди Сюис", на които американската прокуратура повдигна през януари обвинения, че са били замесени в корупционната схема, включваща заеми за държавни компании в Мозамбик на стойност над 2 милиарда долара. Най-малко 200 милиона долара са били отклонени. Швейцарската банка увери, че тримата обвиняеми са скрили от нея незаконните си дейности.
37-годишната Събева, гражданка на България, каза, че през 2013 г. нейният шеф Андрю Пиърс й доверил, че е взел подкуп от 1 милион долара във връзка с кредит от 372 милиона долара за държавна компания в Мозамбик. Рушветът бил даден от "Привинвест" (Privinvest) - базирана в Абу Даби, Обединени арабски емирства, компания, която имала договори с мозамбикски държавни компании.
Според Събева Пиърс внесъл около 200 000 долара от подкупа в нейна банкова сметка. "Съгласих се да приема и държа тези пари, въпреки че знаех, че са придобити от незаконна дейност", заяви тя. Събева е дошла доброволно от Лондон в Ню Йорк, за да отговаря по повдигнатите й обвинения. Тя бе освободена под гаранция.
На заседанието не бе споменато Събева да е сключила с прокуратурата споразумение за сътрудничество. Адвокатът на българката отказа коментар.
Другите обвиняеми освен българката са Андрю Пиърс и Сурджан Сингх, също бивш банкер от "Креди Сюис". Двамата оспорват по съдебен път искането на САЩ да бъдат екстрадирани от Великобритания.
Във връзка със случая са повдигнати обвинения на общо седем души. Сред тях са Жан Бустани - бивш директор на "Привинвест" за продажбите, който е в ареста в САЩ, както и бившият министър на финансите на Мозамбик Мануел Чан, който се бори да не бъде екстрадиран от Република Южна Африка.
Според прокурори между 2013 и 2016 г. мозамбикски държавни компании са взели кредити за над 2 милиарда долара, гарантирани от правителството и уредени от "Креди Сюис" и още една инвестиционна банка, която не бе назована.
Освен "Креди Сюис" руската банка ВТБ също е осигурявала финансиране на държавни компании в Мозамбик, отбелязва "Ройтерс".
През 2016 г. южноафриканската държава - една от най-задлъжнелите страни в света - призна, че е гарантирала заеми. Това накара чуждестранни донори да прекратят подкрепата си за Мозамбик. В резултат националната валута се срина и страната изпадна в неплатежоспособност, като спря да обслужва държавния си дълг.
Според американската прокуратура най-малко 200 милиона долара са били отклонени от подсъдимите и от други мозамбикски държавни служители./ БТА

 
 
Снимка:www.dnevnik.bg
Източник:Dnevnik.bg

Коментирайте
Подобни новини
Четири жертви и над 100 пострадали при серия от торнада в САЩ
Четири жертви и над 100 пострадали при серия от торнада в САЩ
Засилен интерес към гласуване по пощата в Гърция
Засилен интерес към гласуване по пощата в Гърция
Златният часовник от "Титаник" е продаден в пъти по скъпо от очакваното
Златният часовник от "Титаник" е продаден в пъти по скъпо от очакваното
Случаите на коклюш в Европа се увеличават
Случаите на коклюш в Европа се увеличават



Яндекс.Метрика