Георги Стайков: Чувал съм, че публиката в Добрич е фантастична

23.02.2015 г. 14:41:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Георги Стайков: Чувал съм, че публиката в Добрич е фантастична
След холивудската нощ на Оскарите (22 февруари) имаме възможност да разговаряме със звезда от голяма величина в българския театрален и филмов живот – Георги Стайков. Поводът да потърсим Георги Стайков е гастролът в Добрич заедно с Иван Бърнев в пиесата „Кредитът".
Георги Стайков е роден е в град Велико Търново на 10 август 1964 г. Завършва ВИТИЗ „Кръстьо Сарафов" през 1989 г. със специалност актьорско майсторство в класа на Енчо Халачев.
Дебютира в киното с епизодична роля във филма „Борис I" през 1985 г. През 1988 г. играе
бунтарят във „Вчера", в който изказва станалата култова реплика „Страхливо започваме живота си, Иване".
След 1991 г. заминава за Лондон, където живее няколко години и завършва фотография, след което се установява в Стокхолм, където няколко години се занимава с бизнес. Играе във „Всичко за любовта" и е едно от известните лица от шведския минисериал „Бек". Играе в „Ако Господ пожелае" и руски мафиот в „Колите на татко". В чужбина се снима в над 40 филма и сериали. Преподава в престижно частно филмово училище.
През 2007 г. е член на журито на София филм фест.
През 2011 г. се включва във втория сезон на „Под прикритие".
Награда за мъжка роля за филма „Без драскотина" получава още докато следва във ВИТИЗ.
Гледахте ли церемонията на Оскарите? Стъпва ли Ви се на червения килим?
Сутринта се събудих и гледах заключителната част и моят фаворит спечели. „Бърдмен" е един невероятен филм и страшно ми хареса, нямам думи. На кого не му се стъпва на червения килим, но шансовете са доста минимални, предвид това, което се произвежда в България .
Какъв кредит носите на добричлии? Пиесата, определена като блестяща комедия, се казва „Кредитът".
Аз играя банков мениджър. В спектакъла се вижда, че може да се вземе кредит, въпреки че е много сложно, нека се обърнат зрителите след спектакъла към мен и ще направя нещо (смее се). Пиесата е страшно съвременна, става въпрос за това на какво е готов човек, за да получи кредит. Това наистина е блестяща комедия. Героят на Иван Бърнев е този, който трябва да вземе кредита. Той ме заплашва в пиесата с нещо много неочаквано, след което се развива една много интересна комична история. Има и по-сериозен момент – какво означава да не можеш да вземеш кредит. Дори може да се каже, че човек не е толкова голям, колкото големи са мечтите му, а колкото голям кредит може да получи.
Режисурата е ваше дело, на актьорите, Борислав Чакринов само ви помага...
Да, това е една много актьорска пиеса и нямаше нужда да я превръщаме в каквото не е. Борето Чакринов просто ни помогна да я сглобим и да има вид на пиеса.
За нас, порасналите момичета, си оставате онова хубаво момче от филма „Вчера". Този филм ли Ви отвори пътя?
Вече сме се променили. Не съм онова чак толкова хубаво момче, но се надявам, че съм запазил чара. В България съм направил и други филми освен този. Още като студент получих наградата за главна мъжка роля във филма „Без драскотина". После ме приеха в Народния театър веднага, но там стоях само година и половина и реших да си пробвам късмета по широкия свят. Стоях десет години в Англия и десет години в Швеция. В Швеция имам около 45 филма и телевизионни сериали. Един от тях е Милениум филмите, които имаха огромен, световен успех. Играл съм във филм на Томас Финтербенг „Всичко е любов" със Жоакин Финикс. Имах една сериозна кариера навън. Но да ви кажа честно, липсваха ми приятелите, липсваше ми компанията от България. Освен това се върнах към една моя стара студентска любов и се прибрах в България за добро.
Във филма „Тилт" правите една много силна роля – Катев. Този филм мина много бурно по екраните и май се забрави, а не бива.
Това е една хубава младежка история, която е класическа. Младите искат да вземат, а старите не дават. Моят герой беше наистина интересен. Човек от милицията, който в последствие става мутра. Трябваше да направя много сериозно изследване на образа. Дори се срещах с хора от тези среди и от Държавна сигурност. Мисля, че откраднах много от тях, от техния начин на държание от това как си палят цигарите, как си носят пистолетите, нещо което се усеща във филма има една монолитност на образа, една реалност.
С Иван Бърнев играете в сериала „Къде е Маги", това ли е първата ви среща?
Там се видяхме за първи път и много си допаднахме. Моят първи избор беше Иван Бърнев и съм много щастлив че той каза „да". Той е един от най-добрите актьори и в киното, и в театъра. В него има и комизъм, и драма, нещо което рядко се получава.
След като се върнахте от чужбина какво Ви дразни в нашата действителност?
Ще стана банален, но съдебната система.Тази ненаказуемост, която съществува и продължава да съществува и уж се опитват да реформират. Това е основното. Без морал едно общество ерозира.Трябва да има наказуемост.
Завършил сте фотография в Лондон...
Да и започнах да снимам професионално, дори да си изкарвам прехраната с това. В Швеция имам шест изложби с фотографии, но когато започнах активно да работя в киното и театъра, фотографията остана на заден план.
Каква е моментната снимка на България, която сте запечатали сега, когато пътувате из страната?
България е изключително красива страна. Съвсем малко ни трябва да се оправим. Това обаче е въпрос на политическа воля. Съвсем малко ни трябва.
Къде може да Ви гледат зрителите, къде играете?
В бургаския театър „Адрияна Будевска" направихме „Кредитът", участвах и в друг спектакъл на Явор Гърдев в Младежки театър, който не се играе и му търсим място, надяваме се да го вдигнем.
Идвали ли сте друг път в Добрич?
В Добрич не съм идвал и тази визита ще бъде много интересна за мен. Чувал съм, че е много красив град и че публиката е фантастична.

Снимка:www.georgistaykov.eu

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика