Илия Михайлов: Събираемостта на задълженията достигна 95%

19.01.2015 г. 11:48:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Илия Михайлов: Събираемостта на задълженията достигна 95%
На 17 януари общинското дружество „Жилфонд инвест" навърши 65 години. Предприятието е регистрирано на тази дата през 1950 г. Поводът за неговото създаване е наводнението, което връхлита Добрич шест месеца по-рано. При бедствието са разрушени над 300 къщи, което поставя въпроса за жилищното управление. По предложение на секретаря на общината се създава общинско предприятие „Жилищен фонд и жилищно управление при градски народен съвет". По-късно през годините се преобразува като отдел към „Комунални услуги". От 1990 година „Жилфонд" започва своя самостоятелен живот. През 1997 става вливане на „Добрич инвест" в „Жилфонд инвест", а от 1999г. дружество е преименувано в „Жилфонд инвест" ЕООД.
В началото на миналата година си бяхте поставили за цел да генерирате приходи в размер на над 1,5 млн. лева. Успяхте ли да постигнете това?
Мога да определя 2014 г. като трудна за нас, от гледна точка на едно допълнително напрежение, което ни беше създадено от наш контрагент. Това затрудни нашата работа в продължение на 8 месеца, но независимо от това, което се случи, благодарение на това, че в нашия колектив работят професионалисти, успяхме да направим така, че да приключим годината и да изпълним годишната задача от милион и половина лева приходи. Все още нямаме крайните резултати, но ще реализираме един обем в рамките на 1,6 млн. лева приходи и печалба от 50 хиляди лева.
В сравнение с година по-рано, прави впечатление, че и приходите са повече и печалбата е по-голяма. На какво се дължи?
Това се дължи на факта, че преди 3 години дейността на дружеството беше разширена. С решение на Общинския съвет тогавашното дружество Газинженеринг се вля в Жилфонд инвест. Така разширихме дейността с газификация, с поддържане на газови инсталации, от което и приходите ни се увеличиха. Освен това, предприехме някои по-крути мерки за събиране на наемите и се повиши събираемостта, като вече можем да говорим за една цифра от около 95%.
От една страна увеличаваме постъпленията, от друга – повишаваме качеството на предлаганите услуги, в това число стопанисването и поддържането на общинския жилищен фонд.
Знаем, че влагате голяма част от приходите именно в реновиране на жилищния фонд.
Да, това една от основните ни задачи. Това е всъщност и най-големият отдел в дружеството. Правим така, че да поддържаме в едно нормално състояние общинския жилищен фонд, който никак не е малък – 1534 жилища, които са разположени на територията на град Добрич. Правим всичко възможно, особено в летните месеци, да извършим ремонти, които са набелязани в предварително изготвена програма. Ежегодно над 450 хиляди лева влагаме в извършване на ремонтни дейности – основно хидроизолация на покриви, ремонт на фуги, влаги от конденз и др.
Споменахме аварии и ремонти. През миналото лято Добрич бе сполетян от наводнение. Как се отрази това на Жилфонд?
Да, наистина миналата година беше много неблагоприятна за нашия град в това отношение. Имахме и ние своя скромен дял по отношение на извършеното след наводнението през юни. Стотици домакинства пострадаха, над 40 загубиха своите домове. Ние извършихме ремонт в бившето студентско общежитие по ул. Калиакра 54 – 19 апартамента, в някои квартали и други жилища, в които бяха настанени пострадали от бедствието семейства. Те са настанени със заповед на кмета за една година и още живеят в наши жилища.
Как се развива дружеството през последните години?
С цел редуциране на щата, направихме някои обединения на отдели. Целият щатен апарат е ангажиран със събирането на наемите – поне два-три пъти в седмицата обхождаме нашите наематели, с цел да събираме наемите навреме, защото те са свързани с ремонтните дейности, които извършваме. Стремим се да печелим и обществени поръчки за строителен надзор. Там също имаме ръст в дейността. Правим всичко възможно, предвид ситуацията в страната, изхождайки от трудното икономическо състояние, да правим така, че дружеството да може да просперира, дори и при такива по-трудни условия.
Споменахте, че успявате да повишите събираемостта от наемателите. Това означава ли, че е намалял броят на некоректните наематели, които принудително сте извели от жилищата?
Да, прибягнахме до тези не толкова популярни мерки, защото нямаме алтернатива. Наистина намалява броят им, но не мога да посоча проценти. Пак казвам – това се дължи на почти ежедневните посещения на нашите служители. Благодарение на този натиск, нашите наематели разбраха, че трябва да се издължават. Имахме един проблем – основно с ВиК-Добрич по отношение на консумираната от нашите наематели вода, но в края на миналата година направихме среща между ръководствата на двете дружества, набелязахме конкретни задачи, които в момента се изпълняват. Мога да кажа, че и в тази насока имаме напредък. Открихме във фирмата гише на водното дружество и нашите наематели преди да си платят наема, заплащат дължимата сума за консумираната вода. За тези от тях, които не могат да платят цялата сума, има вариант за разсрочено плащане. Вече няколко дни нашите домоуправители, съвместно с инкасатори на водното дружество, обхождат наши наематели, които имат по-големи суми като задължения. Целта е да сведем до минимум задълженията към ВиК, тъй като и ние сме заинтересовани, особено когато става въпрос за принудително освобождаване на жилище с натрупани задължения към водното дружество. Много е трудно да настаним следващия наемател, който няма никакво основание да плаща водата на предишния. Започнахме да правим нещо ново. На този етап има наченки за положителен резултат. Надявам се в бъдеще този резултат да бъде още по-осезателен.
Традиционно има много хора, чакащи за общински жилища. Колко души наброява списъкът към момента?
Да, наистина, независимо от големия брой жилища, които стопанисваме, има над 700 души, които чакат за настаняване. Списъкът за тази година все още не е окончателно утвърден, броят ще се увеличи. Много са чакащите, но жилищата са това, с което разполагаме. Нямаме финансов ресурс, за да говорим за ново строителство. Вложихме не малко средства през 2007 - 2009 г., когато санирахме двата блока по ул. „Калиакра".
Какво планирате за 2015 година?
На първо място да направим така, че да се увеличават приходите. Целта е да реализираме обем от над 1,6 млн. лева. Една от непосредствените задачи е да увеличим още събираемостта на наемите - целта е тя да бъде 95%. Успоредно с това ще увеличаваме и разходите за ремонтни работи. Дружеството има много дейности. Една от тях е строителният надзор. Можем да кажем, че малко „се съживи" строителството. Има лек ръст в бранша и затова ще акцентираме върху надзора. Газификацията също е едно сериозно перо като приход от дейността на дружеството. Както казах, разполагаме с много добър колектив и с една стабилна финансова дисциплина, мисля, че ще успеем да реализираме набелязаните цели.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика