Николай Алексиев: Годината не е толкова лоша, пролетниците са идеални

21.07.2014 г. 13:27:00 ч.
/ ИА Добруджа
 Николай Алексиев: Годината не е толкова лоша, пролетниците са идеални
Намираме се в разгара на жътвената кампания. Производителите се молят за хубаво време и прибират хляба от полето. Не е много лесна жътвена кампания 2014. Дъждовете през последните два месеца оказаха влияние върху състоянието на посевите със зърно, но въпреки това не се очаква драстичен спад на реколтата.
„Братя Алексиеви" ООД жънат вече повече от 20 дни. Не им е лесно, защото проливните дъждове влошиха състоянието на посевите, много от тях полегнаха и прибирането им е затруднено. Въпреки това, производителите твърдят, че като цяло, стопанската година не е лоша. За разлика от житното зърно, пролетниците са в много добро състояние. Така е в зърно производството. Година с година не си приличат, коментира арендаторът Николай Алексиев.
Пшеничната реколта
Братя Алексиеви жънат пшеница вече повече от 20 дни, но процесът напредва с бавни темпове, поради изключително тежката метеорологична обстановка, споделя Николай Алексиев. Валежите влошават качеството на пшеницата, много от посевите полегнаха и тяхното прибиране е затруднено. Жънем трета седмица, а сме още на половината. За толкова време трябваше да сме към края, но дъждовете удължиха времето и жътвата се проточи. След около седмица време се очаква житото да започне да покълва и в самия клас, което допълнително влошава обстановката и понижава цената му. Вече направихме няколко проби и качеството на зърното от реколта 2014 година не е особено добро. Хлебните му показатели са далеч по-ниски от тези през миналата. Очертава се тежка година, обобщи Николай Алексиев.
При рапицата също имаше проблеми заради времето, но, за щастие, вече е прибрана.
Цената на житото и спекулата
През 2014 година трендовете в цената на зърното ще се определят от няколко фактора. Това са климатичната обстановка, включително лошото време в САЩ, ситуацията в Украйна, затрудненията в много европейски страни, предизвикани от наводненията, а в други от сушата.
Същинската търговия със зърно все още не е стартирала, защото стопаните не са прибрали реколтата. Производителите очакват търговските сделки да се осъществяват на цена, близка до миналогодишната. Алексиев припомня, че през сезон 2013 търговията на зърно стартира при 270-280 лева за тон, като през пролетта се стигна до 380 лева. Търсенето обаче все още е слабо, но тенденциите са за по-ниска цена. Не може да се подмине фактът, че в световен мащаб производството на пшеница също е високо, както и факторът спекула, което допълнително натоварва ценовия пазар. Това не е най-лошата година, според арендатора. Пшеницата е една от основните ни култури, няма да ни е лесно да я продадем, допълва Алексиев, но това е нормално, след като зависим от климатичните условия и промени. За разлика от житото, пролетниците са в много добро състояние. Такива пролетници не сме имали от години, в идеално състояние са, отчита Николай Алексиев.
Всяка година е интересна. Така че, това не е от най-лошите години, добра е годината, с прилични добиви, но няма да се реализират тези приходи, които имахме като очаквания в началото, допълва коментара си той. За разлика от други стопани, фирмата няма пропаднали площи. Много са малко и полетата, които са пострадали от градушките.
Добивите
За разлика от прогнозите за ниски добиви, Братя Алексиеви се радват на добра реколта, като количество. Добивите през настоящата година са по-високи, в сравнение с миналогодишните, коментира Николай Алексиев. В базата на фирмата влизат между 500 и 520 кг. пшеница от декар. Цифрата през миналата година е била около 500 кг. Положението при рапицата е подобно. От полетата са прибрани по 320 кг от декар маслодайна култура. Миналогодишната реколта от рапица е по-слаба. Количеството е било 300 кг от декар.
Притесненията
Има решения, които касаят общата селскостопанска политика за следващия програмен период, и трябва да се вземат в много кратки срокове. Но с тези смени на правителства, нещата се случват бавно и се създават много проблеми. А това е изключително важно – касае земеделието в България за 5-6 години напред.
Селскостопанските производители срещат много спънки и трудности по пътя към европейските средства. Освен това не се отварят програми за закупуване на нови машини и техника, коментира Алексиев. Тези, от които зависи решаването на проблемите, гласуване на закони, нехаят.
Друг съществен въпрос, според него, е законът за комасацията на земите, който все още не е решен напълно.

Коментирайте
Подобни новини
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Татяна Гичева, ЕВРОПА ДИРЕКТНО: Ще продължим да насърчаваме активното участие на гражданите в процесите на ЕС
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Журналист от Балчик събра в книги своите български и английски интервюта
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Маестра Константина Петкова: Вида Димитрова ми казваше: „Ти, си звука на града!“
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми
Художникът Тодор Балев: Главният счетоводител на ТКЗС-то откри таланта ми



Яндекс.Метрика