Пореден успех на представител на добричкия ШК „Енергия 21”

10.04.2018 г. 10:18:22 ч.
/
Пореден успех на представител на добричкия ШК „Енергия 21”. Никола Лазаров спечели бронзов медал от провелите се в Пловдив държавни  индивидуални първенства до 12, 14, 16, 18 и 20 г. по трите вида шахмат класически, ускорен  и блиц. Организатори на спортната проява са новата  федерация БФШ 1928  и домакините от шахматен клуб Локомотив. В спора за разпределение на медалите в 12 турнира се включиха около 200 участници  състезатели от 52 клуба.
От  добричкия клуб в първенствата по класически шахмат в турнира за момчета до 14 г. се включиха Никола Лазаров и  Емил Параскевов. В крайното  класиране заеха съответно 12-то и 14-то място сред 33-ма участници. В  дисциплината ускорен шахмат  взе участие само Никола Лазаров, ученик от 7 клас на П.Р.Славейков  на  нашия град.  Той е  в топ десетка на страната  и заслужава поздравления.   В последната най-зрелищна  шахматна дисциплина – блиц,  Никола   с бърза мисъл  и завидна фантазия  завърши на третото място. В крайното класиране с еднакъв брой точки са още други трима много изявени и опитни състезатели по реда на класирането  - Надя Тончева, Никола Лазаров, Валентин Митев и Лъчезар Колев. В последният кръг няколко секунди се оказаха с решаващо значение.
В състезанието  Никола Лазаров записа четири последователни победи и то все над силни съперници  Димитър Дафовски  от  ШК Чес Бомб гр. Пловдив, Мартин Малинов от  ШК Пловдив  гр. Пловдив, Ефим Кан от ШК Бургас 64 и Елиф Мехмед ШК Ан Пасан гр. София – държавна шампионка до 14 г. за 2018 г. В останалите три кръга  добруджанеца намали темпото.  Загуби  от представителката на ШК Левски гр. София, Надя Тончева.  Все пак с много концентрация успя да се върне отново в   битката за медалите с  нова  победа над най-силния представител на ШК ЦСКА гр. София  в тази възрастова група - Енчо Стоянов. В последният кръг на финала останаха само двама  състезатели  с равен брой точки. Уви, шахматната богиня Каиса реши златния медал  е  притежание на Явор Николов от гр. Бургас.