Щонов: Държавните дружества от "Енергетика" със 159 млн. лв. в КТБ

06.11.2014 г. 13:29:00 ч.
/ ИА Добруджа
Щонов: Държавните дружества от "Енергетика" със 159 млн. лв. в КТБ
"Към момента на прекратяване на обслужване на клиенти в КТБ, държавните дружества в сектор "Енергетика" са имали следната нетна експозиция, средства в банката – 159 млн. лева", сподели в рамките на парламентарния контрол в НС служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов във връзка със средствата на дружества от сектор "Eнергетика" в КТБ, предаде "Фокус".
Щонов назова и каква е нетната експозиция, разделена по основните фирми. "От страна на БЕХ – 44 млн. лева, от страна на „Мини Марица – Изток" – 18 млн. лева, „ТЕЦ Марица Изток 2" – 1 млн. и 400 хил. лева, „Булгартрансгаз" – 55 млн. лева, НЕК малко над 14 млн. лева, АЕЦ „Козлодуй"– 4 млн. 560 хиляди лева, ЕСО – 4 млн. 818 хиляди лева. В държавното предприятие за радиоактивни отпадъци – малко под 300 000 лева", допълни министър Щонов.
"Средствата, загубени в КТБ, са само 14 млн. лева. 14 млн. лева не могат по никакъв начин да се сравняват с 200 или 700 млн. лева, които налагат увеличението цената на тока", заяви Щонов. "Цената на електроенергията зависи от цената на общетвения доставчик, дисбаланските в системата, както и разходите за разпределяне на тази електроенергия. Дружеството НЕК е имало блокирани 14 млн. лева", заяви Васил Щонов.
На година през НЕК минават между 2.5 и 3 млрд. лева, т.е. това са пари, които се събират от клиентите и се плащат на производителите на електроенергия. Тъй като има разлика в цените, се получава дефицит от около 900 млн. лева преди последното увеличение на цената на електроенергията", посочи Щонов. "От този дефицит от 900 млн. лева, увеличението на тока от 1 октовмри покри 200 млн. лева. Останалите трябва да се наберат чрез допълнителни реформи в енергетиката, ограничаване на ВЕИ-тата, на ТЕЦ „Марица Изток 1" и ТЕЦ „Марица Изток 3"", допълни той.
"Между НЕК и Атомстройекспорт е налице висящо производство. Предметът на спора касае претенции за малко под 1 млрд. евро за заплащане на дейности по предварителен договор от 26 ноември 2006 година и допълнителни дейности – лихви, разходи. НЕК е предявил насрещен иск за над 100 млн. евро. Българската страна се представлява от "Уайт енд кейс"", информира той. Делото е в напреднала фаза, били са и разпитани свидетели от експертните среди, а през септември и свидетелите на НЕК. Експертите на "Атомстройекспорт" също са разпитани. След това има разпореждане на трибунала за двойна размяна на писмени защити. Първата размяна е през февруари 2015, а втората през май. "Не очакваме решение на делото преди септември догодина", прогнозира Щонов и подчерта, че е възможно да бъде оповестено в началото на 2016-та година.
Служебният министър разясни, че по време на мандата на служебния кабинет са били проведени няколко срещи с арбитражния екип, за да получи информация как вървят нещата. "Изходът от това дело може да значи, че трябва да платим между 0 и 1 милиард, не е ясно колко. Всяка друга сметка в тези цифри не отговаря на идеята да има арбитражно дело. Държа да има яснота по този въпрос", поясни Щонов.
Щонов посочи, че са предвидени 2 реактора за АЕЦ "Белене". "У нас съществуват мощности за създаване на повече енергия, отколкото потребяваме, имаме достатъчно и за износ. Щяхме иначе да произвеждаме два пъти повече, отколкото консумираме, щеше да е безумие. До 2020 няма нужда от АЕЦ, занапред е въпрос на оценки", каза още Щонов.
"Ние сме от страните в ЕС с по-висок дял на такива мрежи в ниското напрежение, това води и до повече аварии", каза още той. "Въпросът може да се реши с повече инвестиции от дружествата за подновяване на тази мрежа и вкарване на по-голямата част от тези проводници под земята. Става въпрос за големи суми, а в сектор енергетика в момента такива пари няма. За в бъдеще се надяваме след стабилизиране на сектора да се пристъпи към тези инвестиции в дългосрочен план", коментира Щонов.
Щонов обясни, че поради настъпили аварии в мрежата на територията на трите електроразпределителни дружества в резултат на метеорологичните условия и снеговалежа, силния вятър, паднали дървета и клони, са се скъсали проводници и е прекъснато снабдяването. Той увери, че са били предприети действия и информира за броя на екипите на трите ЕРП-та: от ЧЕЗ са работили 88 аварийни екипи, 220 души, 102 бройки специализирана техника, ЕнергоПро- 70 екипи, 89 броя техника, ЕВН- 51 екипи, 211 души, 73 автомобила.
По отношение на временното прекъсване или ограничаване подаването на енергия, Щонов посочи, че на територията на ЧЕЗ 18 населени места бяха с аварии, при ЕВН – 12, а за ЕнергоПро става въпрос за 4 населени места.


Коментирайте
Подобни новини
Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради коклюш
Няма да се въвежда извънредна епидемична обстановка в страната заради коклюш
Президентът се срещна с енергетиците, призова за отхвърляне на либерализацията на пазара на ток
Президентът се срещна с енергетиците, призова за отхвърляне на либерализацията на пазара на ток
Парламентът отстрани Росен Желязков като председател
Парламентът отстрани Росен Желязков като председател
Служебният кабинет осигури пълния размер на „украинската помощ“ за земеделските стопани
Служебният кабинет осигури пълния размер на „украинската помощ“ за земеделските стопани



Яндекс.Метрика