Успешно представяне на добричките състезатели на Световно първенство по скиориентиране за ветерани

25.01.2022 г. 13:16:32 ч.
/
Успешно представяне на добричките състезатели по спортно ориентиране на Световно първенство по скиориентиране, което се провежда в момента в България.
В условия на силен вятър със скорост от 50 и повече км/час и снеговяалеж при температури от минус 11 до минус 15 се проведоха първите стартове на европейското и световно първенства по ски ориентиране край Чепеларе, в местността Картола, до Хайдушки поляни. На 23.01 бяха отложени стартовете заради заличени следи и ураганен вятър.
Още при първия старт вчера, на средна дистанция четиримата добрички състезатели по спортно ориентиране успяха да спечелят две трети места и две четвърти места в своите групи. Награждаването с медали ще стане днес от 17 часа.
В България едновременно се провеждат две първенства:
Европейско първенство за младежи и девойки до 23 години и за мъже и жени от 23 до 35 годишна възраст. В него участват национални отбори на 16 европейски държави с повече от 150 участници. В първия старт на спринтова дистанция най-добрият български скиориентировач Станимир Беломъжев от Троян се класира на 4-то място, на 8 сек. от призовата тройка.
Второто първенство е световно ветеранско по ски ориентиране за групи от 35 години до 85 годишна възраст. В него участие взеха четирима добрики състезатели:
Калинка Ненова и Нели Филчева в група при жени над 60 години. В първия старт на 24.01. в средна дистанция Нели Филева завърши успешно на трето място, а четвърта на 3 минути след нея завърши Калинка Ненова. Те трябваше да намерят 7 контролни точки по маршрут с дължина 3 километра.
В група на ветерани над 65 години Радослав Димитров завърши на 4-то място
В група на мъже над 70 години Красимир Ненов успя да завърши на трето място, непосредствено след  финландец и швед.
Днес от 14,30 часа ще се проведе отложения старт на спринта.