За първи път чужденец спечели лъвския скок в спортното училище в Добрич (ВИДЕО)

19.02.2019 г. 13:25:23 ч.
/
Боксьор, борец и лекоатлетка достигнаха до първите места в традиционния за Спортно училище „Георги С. Раковски“ – Добрич лъвски скок. С него всяка година на 19 февруари ученици и учители почитат гибелта на Апостола.
Преди състезателната част, преподавателят по история Димитричка Григорова запозна младите спортни таланти на Добрич с делото на Васил Левски. След това присъстващите запазиха минута мълчание в памет на великия българин.
Хубавото време позволи тази година лъвският скок да се проведе на открито, в двора на училището. Включиха се представители на всички спортове.
При момчетата участниците бяха разделени в 2 възрастови групи. При по-малките, от 5 до 8 клас, първото място спечели борецът Едис Джеват. Той изпревари своя съотборник Ивелин Ивелинов и Найден Норов, който се изявява на 3 фронта – бокс, хандбал и футбол.
С впечатляващите 5.10 метра шампион при момчетата от 8 до 12 клас стана украинецът Илля Шнъп. Войната в родината му е причината да се премести в Добрич. Опитът му в леката атлетика му помогна да спечели първото място на лъвския скок. Илля Шнъп е ставал национален шампион на Украйна на бягане на 600 метра за юноши. След идването в България обаче избира да се занимава с бокс. Учи в спортното училище от началото на тази учебна година, но вече знае, че Левски е най-великият българин, национален герой и революционер. Втори се класира Ростислав Александров, а трети е Александър Димитров, като и двамата са борци.
При дамите първото място заслужи Александра Бекярова от СКЛА „Добруджа 99“. Нейните силни дисциплини са беговите и спортното ходене. Дългосрочната цел на талантливата Александра е участие на олимпийски игри, а най-близката – титлата при девойките на националния шампионат на България по спортно ходене. Александра сподели, че се готви не просто да спечели златния медал, а и да постигне рекорд на състезанието. Второто място при момичетата зае гимнастичката Моника Георгиева, а на трето се нареди плувкинята Тана Николова.
Най-добрите в състезанието бяха наградени от директора на спортното училище Николай Дяков с купи, грамоти и лакомства. Борецът Васил Василев получи специалното отличие за най-атрактивен скок. Патронът на нашето училище Георги Стойков Раковски е пряко свързан с изграждането на личността на Левски в първата българска легия, където след лъвския скок Васил Иванов Кунчев получава своето прозвище, отбеляза Николай Дяков.