Министър Панайотов: Не става въпрос за пилотска грешка. Предложих майор Терзиев за най-високата военна награда

26.06.2021 г. 10:20:01 ч.
/
Министър Панайотов: Не става въпрос за пилотска грешка. Предложих майор Терзиев за най-високата военна награда

Последните думи на майор Валентин Терзиев, записани в черната кутия, са: „Поразих целта, излизам от атаката“. Аз не съм чувал записа, но ръководителят на авиобаза „Граф Игнатиево“ казва, че гласът му е спокоен и умерен. Никой не си е помислял да стоварва вина върху майор Терзиев за смъртта му. Предложил съм го за най-високата военна награда. Това каза по bTV министърът на отбраната в служебното правителство Георги Панайотов.Той потвърди, че вече е установен контакт със строителя на МиГ-29 във връзка с черната кутия.

 „От тях очакваме отговор кой е производителят на черната кутия – Русия или Украйна. Няма лесен и труден вариант, който и да е производителят, ще работим с него. Ще се съобразим с условията, които ще постави производителят, защото той знае как да се запази кутията и информацията да бъде запазена“, увери министърът.  

По думите му не е ясно защо бойната мишена не е приключила с падането.

 „1200 метра е височина, в която може пилотът да се измъкне и да вземе решение, но нека да кажем, че става въпрос за непрогледна нощ. Не сме сигурни, че майор Терзиев е имал време да проследи къде се намира на нивото на земята, тогава командването на полета е трябвало да му каже къде се намира в този момент. Това не е пилотска грешка - нямаме такова заключение“, отбеляза Панайотов.

Междувременно съпругата на майор Валентин Терзиев Димитрина Попова остро разкритикува министър Панайотов в профила си във Фейсбук.

„Последните 13 секунди на пилота всъщност нямат никакво значение, министър Панайотов. Вече няма значение и височината на пускане на мишената, височината на елиминиране на целта, както и нарушените мерки за безопасност (и това е ясно). Нещата са много по-мащабни, далеч по-опасни и засягат доста по-високи етажи от командванет“, написа тя.
Снимка:frognews.bg
Източник:frognews.bg

Коментирайте
Подобни новини
АПИ създаде карта за състоянието на пътната настилка у нас
АПИ създаде карта за състоянието на пътната настилка у нас
Фискалният съвет представи шест препоръки за бюджета за 2026 г.
Фискалният съвет представи шест препоръки за бюджета за 2026 г.
Премиерът Гюров: Оставяме държавата в много  по-добро състояние от това, което заварихме
Премиерът Гюров: Оставяме държавата в много по-добро състояние от това, което заварихме
Обявиха графика на консултациите с партиите при президента
Обявиха графика на консултациите с партиите при президента



Яндекс.Метрика