Правителството обезпечава нуждите на хората с увреждания от лични асистенти

09.11.2020 г. 14:49:05 ч.
/
Правителството обезпечава нуждите на хората с увреждания от лични асистенти
Правителството продължава с подкрепата си за всички български граждани, написа министър-председателят Бойко Борисов във Фейсбук след края на днешното извънредно правителствено онлайн заседание.
С 300 милиона лева ще се обезпечат нуждите на хората с увреждания от лични асистенти за 2021 г. По този начин се гарантира, че най-нуждаещите се деца и пълнолетни хора с увреждания ще имат достъп до личен асистент съобразно индивидуалната им потребност. В държавния бюджет за следващата година по Закона за личната помощ са предвидени 214,6 млн. лв. Паралелно с това се заделят 85 млн. лв. за асистентска подкрепа по Закона за социалните услуги. По този начин се осигурява допълнителна подкрепа за около 80 000 души с увреждания.
"Асистентите ще продължат да работят на трудов договор. Ползването на социалната услуга няма да е за сметка на часовете за лична помощ", уточни министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
На днешното заседание на МС са одобрени и промени в Закона за хората с увреждания, допълва премиерът Борисов. Те ще дадат възможност на НЗОК да предоставя помощни средства и медицински изделия за хора с увреждания от 2022 година. Ще се осигури и по-дълъг времеви хоризонт за подготовка на институционализирането на Държавната агенция за хората с увреждания към МС.
С всички тези промени, които правителството е направило днес, както и със заложените пари в бюджета за следващата година, би трябвало да се обезпечат напълно всички нужди на хората с увреждания от лични асистенти, изтъкна министър Сачева.
Снимка:mediaplus.bg
Източник:БНТ

Коментирайте
Подобни новини
Служебният кабинет е подготвил пакет от законодателни мерки, които вече са внесени в парламента
Служебният кабинет е подготвил пакет от законодателни мерки, които вече са внесени в парламента
МЗ предлага повече възможности за дефибрилатори на обществени места
МЗ предлага повече възможности за дефибрилатори на обществени места
На борсите се отчита поевтиняване на зеленчуците
На борсите се отчита поевтиняване на зеленчуците
След изборите: Какви са следващите процедурни стъпки?
След изборите: Какви са следващите процедурни стъпки?



Яндекс.Метрика