Начало >Добруджа >Общество

През март продължава строителството на храм „Св. Лука Кримски“ в Добрич (ВИДЕО)

Надяваме се да намерим дарител за дограмата, каза отец Петър Димитров
10.02.2025 г. 15:45:24 ч.
/
През март продължава строителството на храм „Св. Лука Кримски“ в Добрич (ВИДЕО)
Вече пет години активно се работи по изграждането на новия православен храм „Св. Лука Кримски“ в квартал „Добротица“ в Добрич. Инициативата за това е на отец Петър Димитров, който и сега продължава да работи за осъществяването на тази цел.

В студиото на МГ „Добруджа“ той сподели, че процесът по изграждането напредва, макар и бавно. Вече сме почти на края на грубия строеж, остава най-сложната част, а именно куполите. Имам уверението на строителя, който го прави безвъзмездно -  фирма „Добруджа билдинг“, че активни строителни дейности ще започнат през месец март, заяви отецът. Приключи ли грубият строеж, при готови куполи и камбанария, нещата ще тръгнат по-бързо, уверен е той. Ясни са дарителите, които ще помогнат за следващите етапи по довършването на храма. Все още търсим единствено дарител за дограмата, която е важно да се постави, за да стартират и други дейности, добави свещеникът.

Със средствата събрани през миналата година са поръчани камбаните. Те вече са готови и са в Добрич. Поръчани са и кръстовете, които ще бъдат поставени на куполите, както и ламарината, която ще покрива зданието.

Хубавото е, че продължаваме да получаваме дарения и от граждани, съпричастни към каузата. И сега в банковата сметка има 82 000 лв., които ще бъдат използвани по предназначение, уточни отец Петър Димитров. Той даде за пример едно от последните дарения - сумата от 5 000 лв., дадена от семейство от Добрич. Средствата са реално от добричлия, който живее в Китай, но наскоро е загубил баба си и в нейна памет, решава да дари тези средства за изграждането на храма „Св. Лука Кримски“, обясни отецът.

Той не се нае да прогнозира, кога точно новият православен храм ще е изцяло готов, но се надява това да се случи до края на 2025 г.
Със своите 17 метра църквата „Св. Лука Кримски“ ще бъде най-високата в област Добрич. Диаметърът и на двата купола ще бъде 8 метра. Върху основния купол ще бъде поставен кръст с височина 4,20 метра, а върху камбанарията – кръст с височина 2,40 метра.
 
Интервю на Галина Бозукова и Стефан Калев

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Изкуството като избор: историята на Дими Минков от Добрич (ВИДЕО)
Изкуството като избор: историята на Дими Минков от Добрич (ВИДЕО)
Гимназистите  от  ПГТОЛП в Добрич отбелязаха Деня на Земята
Гимназистите от ПГТОЛП в Добрич отбелязаха Деня на Земята
Прогноза за времето в сряда, 22 април
Прогноза за времето в сряда, 22 април
В Областна администрация ще се открие изложбата „Изкуството на Джън-Шан-Жен“
В Областна администрация ще се открие изложбата „Изкуството на Джън-Шан-Жен“



Яндекс.Метрика