Всеки четвърти човек на планетата няма достъп до питейна вода

22.11.2023 г. 16:38:50 ч.
/
Всеки четвърти човек на планетата няма достъп до питейна вода
26% от населението на планетата няма достъп до питейна вода, за това съобщиха в съвместен доклад Световната здравна организация и УНИЦЕФ. В същото време пиенето на "луксозна вода" - добита от вулканична скала в Хавай, от айсберги, паднали от топящите се ледници в Норвегия или от капчици сутрешна мъгла в Тасмания, става все по-модерно.

От 2000 година насам над 2 млрд. души са получили достъп до безопасна за пиене и за битови нужди вода. Преди 23 години едва 62% от населението на планетата е имало достъп до питейна вода, сега процентите са 74, така че напредък има, но не достатъчен.

Замърсена питейна вода е станала причина за смъртта на над 1,5 млн. души през 2019 година. Недостигът на чиста вода довежда и до нови случаи на холера в 69 страни.
Източник:БНТ

Коментирайте
Подобни новини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Белгия спира част от влаковете заради очаквани рекордни горещини
Британският премиер подаде оставка
Британският премиер подаде оставка
Две трети от европейците биха подкрепили връщането на Великобритания в ЕС
Две трети от европейците биха подкрепили връщането на Великобритания в ЕС
Зеленски предупреди за нови масирани руски удари
Зеленски предупреди за нови масирани руски удари



Яндекс.Метрика