Всеки четвърти човек на планетата няма достъп до питейна вода

22.11.2023 г. 16:38:50 ч.
/
Всеки четвърти човек на планетата няма достъп до питейна вода
26% от населението на планетата няма достъп до питейна вода, за това съобщиха в съвместен доклад Световната здравна организация и УНИЦЕФ. В същото време пиенето на "луксозна вода" - добита от вулканична скала в Хавай, от айсберги, паднали от топящите се ледници в Норвегия или от капчици сутрешна мъгла в Тасмания, става все по-модерно.

От 2000 година насам над 2 млрд. души са получили достъп до безопасна за пиене и за битови нужди вода. Преди 23 години едва 62% от населението на планетата е имало достъп до питейна вода, сега процентите са 74, така че напредък има, но не достатъчен.

Замърсена питейна вода е станала причина за смъртта на над 1,5 млн. души през 2019 година. Недостигът на чиста вода довежда и до нови случаи на холера в 69 страни.
Източник:БНТ

Коментирайте
Подобни новини
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
Най-малко 32 жертви след мощните земетресения във Венецуела
Муцунски изисква извинение от България за публичното оповестяване на дипломатическа нота
Муцунски изисква извинение от България за публичното оповестяване на дипломатическа нота
Първи случай на ебола е регистриран в Европа
Първи случай на ебола е регистриран в Европа
Проблем в комуникационната система спря влаковете в цяла Германия
Проблем в комуникационната система спря влаковете в цяла Германия



Яндекс.Метрика