Начало >Добруджа >Общество

Д-р Йовев: При децата симптомите на грипа не са за подценяване (ВИДЕО)

Не е голям броят на болните, но често протича тежко, добави началникът на Детско отделение
29.01.2025 г. 16:01:44 ч.
/
Д-р Йовев: При децата симптомите на грипа не са за подценяване (ВИДЕО)
Традиционно за месец януари, въпреки че не е типична зима, сред децата има повишена заболеваемост от грип. Но повишение се отчита в сравнение с месеците август или септември, например. Не говорим за стойности, които да будят някаква тревога в обществото или да сочат, че има епидемия или много висока заболеваемост. Това каза за медийна група „Добруджа“ д-р Йовчо Йовев – началник на отделението по педиатрия в МБАЛ – Добрич.

По негови наблюдения, на база на прегледите на децата и на пробите, пратени за изследвания за грип, може да отчете, че този сезон няма голямо разпространение на грипния вирус.

Но д-р Йовев отбеляза, че симптоматиката на грипа при децата е доста тежка. Говорим за високи и агресивни температури, доста увредено общо състояние на организъма, както и всички симптоми, характерни при боледуване на възрастните – мускулни и ставни болки и т. н. Проблеми, за които често при малките деца се разбира индиректно, тъй като те не винаги успяват да ги обяснят. Като възможни усложнения той посочи пневмонии, ларингити, бронхити и др.

От настанените в момента в отделението по педиатрия в МБАЛ – Добрич деца, които са 21, има едно или две с клиника на грип, който протича с изявени симптоми – температура и увредено общо състояние. Изпратени са проби за изследване и сме в очакване на резултати, добави началникът на отделението.
 
Репортаж на Галина Бозукова и Петър Петров

Виж видеото


Коментирайте
Подобни новини
Изкуството като избор: историята на Дими Минков от Добрич (ВИДЕО)
Изкуството като избор: историята на Дими Минков от Добрич (ВИДЕО)
Гимназистите  от  ПГТОЛП в Добрич отбелязаха Деня на Земята
Гимназистите от ПГТОЛП в Добрич отбелязаха Деня на Земята
Прогноза за времето в сряда, 22 април
Прогноза за времето в сряда, 22 април
В Областна администрация ще се открие изложбата „Изкуството на Джън-Шан-Жен“
В Областна администрация ще се открие изложбата „Изкуството на Джън-Шан-Жен“



Яндекс.Метрика